Hlavní obsah

Spojené státy nevěří Kubáncům. Rozhodly o vyhoštění 15 diplomatů z USA

Kubánští diplomaté mají týden na opuštění USA.Video: Kamila Bejlková

 

Reklama

3. 10. 2017 23:21

Americká vláda rozhodla o vyhoštění patnácti kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu. Jde o reakci na neschopnost kubánské vlády ochránit americké diplomaty na ostrově.

Článek

Dnešnímu rozhodnutí vlády předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví více než dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Koncem září Spojené státy kvůli těmto incidentům stáhly z velvyslanectví na Kubě veškerý personál, který není nezbytný.

Kubánští diplomaté byli sice z USA vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen. Na odjezd ze Spojených států mají vyhoštění Kubánci týden. Po jejich odjezdu bude počet amerických diplomatů v Havaně a kubánských ve Washingtonu identický.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o vyhoštění Kubánců s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. Dnes ministr prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude ale platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno, dodal Tillerson.

Při záhadných útocích utrpělo újmu 22, podle některých zdrojů 23 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku, ale také „pouhou” nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Havana proti vyhoštění podala rázný protest. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez dnes v Havaně označil rozhodnutí Washingtonu za nespravedlivé a nepřijatelné. Vláda v Havaně podle něj proti němu "energicky protestuje". Na obvinění, že Kuba je odpovědná za bezpečnost amerických diplomatů, reagoval prohlášením, že Washington kubánským úřadům neposkytl dostatek informací o údajných incidentech, jimž jsou Američané v Havaně vystaveni.

Hlavní překážkou vyšetření zdravotních problémů, které americké diplomaty postihly, je nedostatečná americká součinnost, řekl Rodríguez. Spojené státy by záležitost neměly politizovat, protože to může vyvolat "nežádoucí eskalaci," varoval.

Reklama

Doporučované