Hlavní obsah

Spojené státy stahují skupinu diplomatů z Číny. Čelí záhadným zvukovým útokům

Zaměstnanci americké ambasády v Číně čelí záhadnému zraňujícímu zvuku. (Video: AP, Reuters)

7. 6. 2018 7:36

Americké ministerstvo zahraničí stáhlo z Číny skupinu diplomatů. Důvodem jsou zdravotní problémy, které připisují záhadnému zvuku. Loni utrpělo zdravotní újmu po záhadných akustických útocích 24 amerických diplomatů v kubánské Havaně.

Článek

Americké ministerstvo zahraničí stáhlo z jihočínského města Kanton domů skupinu amerických diplomatů se zdravotními problémy, které připisují nezvyklému zvuku, jemuž byli vystaveni. Podobné zdravotní potíže měl už minulý měsíc jeden americký zaměstnanec konzulátu. Případ připomíná akustickou kauzu amerických diplomatů v kubánské metropoli Havana.

Ministerstvo vypravilo na americký konzulát v Kantonu tým lékařů, který vyšetří americké diplomaty a jejich rodiny, informoval list The New York Times.

Minulý rok utrpělo v Havaně zdravotní újmu po „záhadných útocích“ 24 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po závratě, únavu, neschopnost soustředění či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

Na podobné potíže si minulý měsíc stěžoval i americký zaměstnanec amerického konzulátu v Kantonu. Postižený byl poslán do USA na podrobné lékařské vyšetření. „Výsledky vyšetření odpovídají lehkému mozkovému poranění (v anglosaské literatuře označovanému jako mild traumatic brain injury, MTBI),“ informovalo velvyslanectví Spojených států v Pekingu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý informoval, že byla ustavena pracovní skupina, která dosud nevysvětlené zdravotní problémy prošetří.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené