Hlavní obsah

Spor o návštěvy na intenzivní péči. Rodiče na lékaře posílají policii

Foto: Profimedia.cz

V motolském dětském kardiocentru operují novorozence s vrozenými srdečními vadami.

20. 5. 11:47

Spor Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice Motol a některých rodičů kvůli návštěvám u malých pacientů posílil debaty o hranicích práva a respektu k pravidlům ve zdravotnických zařízeních.

Článek

Na situaci ve Fakultní nemocnici v Motole minulý týden upozornili sami lékaři a sestry Dětského kardiocentra. V otevřeném dopise popisují zkušenosti s „individuálními, avšak poměrně agresivními snahami rodičů domoci se trvalé přítomnosti u svých dětí těsně po operaci srdce na Jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP), která je nad rámec vnitřního řádu pracoviště“.

Zmiňují, že na ně dokonce rodiče zavolali policii s cílem vynutit si přístup na oddělení ve večerních hodinách bez ohledu na danou aktuální situaci. „Rodiči pacienta jsou při rozhovorech s naším personálem a bez jeho vědomí pořizovány nahrávky s pravděpodobným cílem použít tento materiál při případné soudní při,“ píší lékaři a sestry.

Na svou obranu dodávají, že vnitřní řád pracoviště respektuje metodické doporučení Ministerstva zdravotnictví a rodinám se snaží vycházet vstříc - na intenzivní péči podle svých slov umožňují vstup jednomu z rodičů minimálně jedenkrát denně podle aktuálního stavu. Trvale potom mohou rodiče s dítětem být před i po operaci v rámci standardního oddělení.

Sestry a lékaři Dětského kardiocentra FN Motol podepsali otevřený dopis. Agresivita spolku Juno Moneta už je podle nich za hranou. Pod takovým tlakem se nedá pracovat.

Zveřejnil(a) Fakultní nemocnice v Motole dne Pondělí 18. května 2020

Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové si rodiče však neuvědomují, že JIRP standardním oddělením není.

„Tady se jedná o jednotku, kde jsou děti s vážnými diagnózami, po těžkých operacích, někdy i s otevřeným hrudníkem, zaintubované a kde se může situace změnit během minuty. Potom záleží na každé vteřině, kdy musí lékaři a sestry jednat,“ popsala mluvčí pro Seznam Zprávy.

Trvalé návštěvy rodičů podle ní nejsou v místě možné i s ohledem na bezpečí ostatních pacientů.

„Přesto všechno, pokud je malý pacient stabilizovaný, rodiče po operaci své dítě vidět mohou, ovšem jen na krátkou chvíli. Pro upřesnění na JIRP tráví pacient v průměru pouze dva až tři dny, potom je přeložen na standardní pokoj, kde už je s rodičem neustále. Přísnější režimová opatření byla v době covid-19, což je pochopitelné. Personál je pod neustálým tlakem, kdy budou zase natáčeni nebo vystaveni další provokaci. Z dlouhodobého hlediska je tato situace neudržitelná,“ dodává mluvčí Danková.

Práva pacientů

Podle ní rodiče k nerespektování nemocničních pravidel pobízí spolek Juno Moneta, který ve svém dopise zmiňují i lékaři a sestry kardiocentra. „Někdy jsou přítomni u příjmu spolu s matkou a pacientem, nebo radí matkám na telefonu, minulý týden poradili matce, aby ve večerních hodinách zavolala policii. Ta na místě neshledala žádné pochybení,“ dodala mluvčí s tím, že zdravotníci čelí i neustálému osočování na sociálních sítích.

Spolek se soustředí na ochranu práv pacientů a jejich zákonných zástupců. Podle předsedkyně Petry Langové i v těchto případech odborníci jen podávali informace o jejich právech.

„Bráníme zákonné zástupce a jejich děti. A to přesně tím způsobem, kterým nám dovoluje zákon. Přesto jsme údajně agresivní. Právo volat policii má každý, jehož práva jsou porušována, a omezit zákonnému zástupci přítomnost u jeho dítěte opravdu může jen soud, nebo silná indispozice rodiče, či na velmi omezenou dobu například resuscitace, a pokud tohoto práva zavolat policii využijí lidé, nelze jim to mít za zlé a ani to není agresivní, je to nutná obrana v bezpráví,“ uvedla předsedkyně pro Seznam Zprávy.

„V medializovaném případě bylo dítě na odděleném boxu, tudíž přítomnost matky neohrožovala další pacienty. Marně také hledám logiku v tom, že matka mohla na pět minut za dítětem dopoledne, ale odpoledne již ne,“ dodává Petra Langová s tím, že argumenty nemocnice vnímá jako zástupné. Česká praxe podle ní na rozdíl od zahraničí často nerespektuje roli rodičů coby součást péče o dítě.

Přítomnost rodičů jako právo

Do sporu s matkou, které nemocnice údajně zakázala návštěvy několikaměsíčního syna po operaci na jednotce intenzivní péče, se Motol dostal už dříve. Matka si na postup stěžovala u zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové. Podle ní zařízení nemůže zcela vyloučit přítomnost rodičů u dítěte. To má při péči na přítomnost rodiče právo a nemocnice ho musí umožnit.

„Jsem si vědoma toho, že právo hospitalizovaného dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče neplatí absolutně a za jistých okolností může být omezeno, například právě na oddělení JIP, kde je třeba zajistit bezpečnou péči o výrazně ohrožené pacienty. Pak ale nemocnice musí umožnit alespoň krátký kontakt dítěte s rodiči,“ uvedla začátkem května zástupkyně ombudsmana.

Podle Dankové nemocnice se stanoviskem zástupkyně ombudsmanky souhlasí, k úplnému zákazu návštěv však podle ní nedošlo. „Lékaři matce pacienta jasně a opakovaně nabídli možnost syna po operaci vidět. Její požadavek, aby mohla vstoupit na JIP, kdykoliv ona bude chtít, nemocnice ale akceptovat nebude,“ napsala.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené