Hlavní obsah

Starosta: Uzavření Smetanovy vyhlídky bylo reakcí na chování lidí

Foto: Mapy.cz

Smetanova vyhlídka.

Reklama

3. 7. 2020 14:22

Haldy odpadků a auta parkující na loukách či po obou stranách úzkých silniček. Taková je podle starosty Krňan na Benešovsku Josefa Hušbauera (nez.) odvrácená tvář turismu v okolí štěchovické nádrže.

Článek

Z toho důvodu má pochopení pro majitele pozemků, kteří nedávno oplotili oblíbenou Smetanovu vyhlídku. Krok, který vyvolal kritiku na sociálních sítích, bude prověřovat stavební úřad.

Obec podle Hušbauera na davy turistů doplácí, protože na výletních místech po lidech zůstává velký nepořádek. „Máme na to člověka, který to uklízí. Nemáme z toho ani korunu a platíme za to měsíčně paušál. Obec kvůli tomu přichází o peníze. Dokud byl turismus v mezích nějaké tolerance, tak to šlo, ale teď to prostě nejde,“ řekl Hušbauer. Množství odpadků, které lidé na vyhlídkových místech zanechávají, je podle něj obrovské. „Paní, která to tam obíhá a uklízí, nasbírá za víkend třeba deset velkých pytlů,“ uvedl starosta.

Kromě Smetanovy vyhlídky, pojmenované po skladateli Bedřichu Smetanovi, kterého zdejší výhled údajně inspiroval k symfonické básni Vltava z cyklu Má vlast, jsou v katastru Krňan i další místa hojně navštěvovaná turisty, třeba vyhlídka Máj. Ta se nachází také na soukromém pozemku a je dosud volně přístupná. Obec tam vybudovala parkoviště, protože po silnici kvůli odstaveným autům často nemohl projet autobus. „To byly problémy, které jsme řešili každý víkend,“ dodal starosta.

Klub českých turistů (KČT) byl kvůli uzavření Smetanovy vyhlídky nucen zrušit odbočku k tomuto výletnímu místu a nyní se jedná o zrušení žluté trasy v celém úseku Třebsín–Jablonná jako zbytečné spojky. „Abych řekl pravdu, jsem rád, že se to uzavřelo, protože tam turisté byli atakováni majiteli,“ řekl Jan Linhart z KČT. Slušní výletníci podle něj doplatili na ty neukázněné. „Začalo tam chodit čím dál víc lidí, chovali se tam jako doma. Lidem, co tam mají chaty, si sedali na schody, popíjeli a v rámci nouzového stavu si tam chodili užívat lesa,“ dodal Linhart.

Podle Deníku N se stavbou plotu na Smetanově vyhlídce zabývají úřady, protože jde o nelegální stavbu, která by měla být odstraněna. Vedoucí odboru výstavby Městského úřadu v Týnci nad Sázavou Miloslav Ctibor dnes řekl, že byla zatím naplánována kontrolní prohlídka ke zjištění stavu věci. Z ní vyplyne, zda se zahájí řízení a v jakém rozsahu.

Stavební úřad podle Ctibora chatařům nic nepovoloval, ale někdy se stává, že vlastníci mají doklad od obce z doby, kdy měla ještě pravomoci podle starého zákona. Z dostupných informací však Ctibor usuzuje, že zákon v tomto případě porušen byl a vlastníkům hrozí pokuta, a to i ze strany České inspekce životního prostředí.

Pád muže a oplocení

Smetanova vyhlídka se nalézá nedaleko vesnice Třebsín na levém břehu Vltavy na vnější straně zákrutu nad bývalými Svatojánskými proudy, dnes zatopenými vodami vodní nádrže Štěchovice, nedaleko pod vrcholem kopce Kletečná (371 m n. m.). Z vyhlídkové plošiny je nádherný pohled na meandr Vltavy a na protější trampskou osadu Ztracená naděje. Po proudu Vltavy se na stejném břehu jako vyhlídka nalézá přírodní rezervace Kobylí draha, chránící zachované zakrslé a suťové doubravy, habřiny a skalní stepi.

Podle legendy tuto vyhlídku často navštěvoval hudební skladatel Bedřich Smetana a inspirovala ho k druhé části známého cyklu symfonických básní Má vlast – symfonické básni Vltava.

V roce 1974 zde jako připomínka 150. výročí narození Bedřicha Smetany byla zbudována vyhlídková plošina. K ní byla vyznačena odbočka ze žluté turistické značky vedoucí z Třebsína do Nedvězí.

V noci na sobotu 23. května 2020 se z vyhlídky zřítil muž, který si vážně zranil hlavu a musel být hospitalizován. V návaznosti na tuto událost soukromý majitel pozemku „z důvodu nebezpečných situací a velké míry nepořádku od návštěvníků“ kolem 25. června 2020 vyhlídku s okolím trvale oplotil a uzavřel přístupovou cestu. Klub českých turistů na své facebookové stránce uvedl, že prakticky bezchybné zrušení odbočky včetně odstranění směrovky za ně již provedl někdo jiný a Klubu českých turistů se vůbec neozval. V návaznosti na to však KČT jedná o zrušení celé žlutě značené trasy ve 13,5km úseku Třebsín–Teletín–Nedvězí–Blaženice–Jablonná, která se tak podle KČT stala „zbytečnou spojkou“ a navíc zčásti vede neschůdným polomem.

Podobná, avšak o něco známější vyhlídka Máj se nachází asi o dva kilometry jižněji od předchozího meandru, poblíž vsi Teletín. Tato vyhlídka je i nadále přístupná.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované