Hlavní obsah

Stavba s vůní rumu, Těhotná ústřice a další evropská muzea

Foto: Zepp-Cam. 2004/Graz, Austria, Seznam Zprávy

Na Zemi spadlý vesmírný koráb? Nikoliv, Kunsthaus Graz ve Štýrském Hradci navrhli Angličané Peter Cook a Colin Fournier.

Reklama

15. 11. 14:05

Nová národní galerie v Berlíně od Miese van der Rohe se letos po dlouhé rekonstrukci znovu otevřela veřejnosti. A rozhodně není jediným moderním evropským muzeem, jehož architektura stojí za pozornost.

Článek

Muzea často nepřitahují jen obsahem, ale i výjimečnou architekturou. Platí to jak pro historické stavby, tak i pro ty nejmodernější. Soukromé i veřejné instituce si na ně často najímají nejlepší architekty. Taková budova se může stát i hlavním symbolem města. Seznam Zprávy nabízejí výběr těch nejzajímavějších v Evropě.

Vrchol modernismu v Berlíně

Foto: Staatliche Museen zu Berlin, David von Becker, Seznam Zprávy

Konstrukce Nové národní galerie v Berlíně má podobné rysy s pražským Federálním shromážděním ze stejné doby.

Mělo to být sídlo výrobce rumů Bacardi na Kubě, projekt však zhatila revoluce. Architekt Mies van der Rohe ho uložil do šuplíku, aby ho později oprášil, když měl navrhnout Novou národní galerii v Berlíně. Stavba otevřená v roce 1968 je vrcholem jeho modernismu. Část prostor je ukrytá v nízkém pódiu na terénu. Nad ním se tyčí čtvercový ocelový pavilon s černou předsazenou střechou opřenou o osm sloupů. Je celý prosklený a má otevřenou dispozici.

Muzeum se teď šest let rekonstruovalo pod vedením Brita Davida Chipperfielda. Pavilon je pečlivě restaurovaný, spodní část Chipperfield modernizoval. V Berlíně ale stojí za vidění i hadovité Židovské muzeum od Daniela Libeskinda.

Architektonický park u Basileje

Foto: Vitra, Seznam Zprávy

Německý Wheil am Rhein tvoří předměstí švýcarské Basileje. Stojí zde Vitra Haus od týmu Herzog & de Meuron.

Německý Weil am Rhein u hranic se Švýcarskem a Francií není ničím výjimečný, až na sídlo nábytkářské firmy Vitra. Když její areál před 40 lety vyhořel, společnost v něm vybudovala kampus s přehlídkou staveb od slavných architektů.

Areál se stal muzeem architektury a designu. Stojí tu pavilony od Franka Gehryho, Tadaa Anda a Renza Piana, požární stanice od Zahy Hadid či kupole Richarda Buckminstera Fullera. Největší je Vitra Haus od týmu Herzog & de Meuron složená z 12 domků. Stejní architekti navrhli i pozoruhodné muzeum Tate Modern v Londýně.

Obří vana v Amsterdamu

Foto: Stedelijk Museum Amsterdam, John Lewis Marshall, Seznam Zprávy

Otec jednoho z architektů amsterdamské „Vany“, Wim Crouwel, navrhl tomuto muzeu původní vizuální identitu.

Vítězové soutěže na nové hlavní nádraží v Brně, Benthem Crouwel Architects, mají v portfoliu i rozšíření městského muzea umění – Stedelijk Musea v Amsterdamu. Přístavba otevřená v roce 2012 získala pro svůj tvar a bílý hladký povrch přezdívku Vana. Návštěvníka překvapí radikální kombinací cihlové stavby z 19. století a současné architektury.

Se stavbou sousedí členité Van Goghovo muzeum s budovami od Gerrita Rietvelda a Kiša Kurokawy.

Gehryho plechová socha v Bilbau

Foto: Guggenheim Museum Bilbao, Seznam Zprávy

Bilbao efekt, který znamenal přísun velkého množství investic díky jedné slavné stavbě, se snaží napodobit řada měst na světě.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau navazuje na filantropickou tradici amerického průmyslníka Solomona R. Guggenheima. Nadace vlastnící významné sbírky moderního a současného umění začala ve 30. letech muzeem v New Yorku a pokračovala menším v Benátkách v 50. letech.

V roce 1991 na to navázala ve Španělsku dekonstruktivistickou sochou Franka Gehryho. Ikonická stavba otevřela novou kapitolu v Gehryho práci a přinesla finanční „Bilbao efekt“, díky němuž zbohatlo celé Baskicko. Další Guggenheimovo muzeum chystá Frank Gehry v Abú Dhabí.

Horská vyhlídka v Dolomitech

Foto: Shutterstock.com

Vrchol dvoutisícové hory Kronplatz ozvláštněný muzeem od Zahy Hadid je srdcem vyhledávaného lyžařského střediska.

Horolezec Reinhold Messner vybudoval v Severním Tyrolsku šest horských muzeí, která se zabývají vědou o pohořích, lidmi v horách a horolezectvím. Nejnovější je Messnerovo horské muzeum Corones na Kronplatzu v Dolomitech z roku 2015 navržené Zahou Hadid. Betonovou skořepinu v půdorysu ptačí nohy s „obrazovkovými“ okny architektka nechala zasypat kamenitou zeminou. Uměle tím zvýšila vrchol hory. Zaha Hadid sklidila ohlas i za muzeum Maxxi v Římě.

Hnízdo mořských živočichů ve Valencii

Foto: Shutterstock.com

Město umění a věd ve Valencii se zrcadlí ve velké vodní ploše. Je největším areálem od Santiaga Calatravy.

I katalánská Valencie má svůj architektonický symbol, Město umění a věd vymodelované Santiagem Calatravou. Areál věnovaný kultuře a vědě se rozprostírá vedle parku procházejícího celým městem v korytě přesunuté řeky. Kromě multifunkční haly, kin, divadel či opery je součástí muzeum vědy a oceánografické muzeum. Calatravovy stavby připomínají obří mořské živočichy.

Skleněný palác pod lešením v Paříži

Foto: Shutterstock.com

Centre Pompidou ve své době vzbouzelo rozpaky, dnes však patří k hlavním pařížským atrakcím.

Příkladem, že se původně kontroverzní stavba může stát uznávaným lákadlem, je Centre Pompidou v Paříži. Stavba Richarda Rogerse a Renza Piana, na níž se podílel i Jan Kaplický, vzešla ze soutěže iniciované francouzským prezidentem Georgem Pompidouem. Zásadní dílo stylu hi-tech má konstrukci, schodiště a technologie před fasádou. Interiér kulturního centra a muzea umění je díky vnější konstrukci volný bez pilířů, čímž stavba navazuje na gotiku.

K moderním pařížským muzeím patří i Louvre se skleněnou pyramidou od Ieoh Ming Peie a Muzeum Louise Vuittona od Franka Gehryho.

Bublina v centru Štýrského Hradce

Foto: Zepp-Cam. 2004/Graz, Austria, Seznam Zprávy

Těhotná ústřice ve Štýrském Hradci je jasně viditelnou dominantou i z kopce se známou hodinovou věží.

Této budově obyvatelé Štýrského Hradce přezdívají Přátelský mimozemšťan, Modrá bublina nebo Těhotná ústřice. Kunsthaus Graz, součást Universalmusea Joanneum, se otvíral v roce 2003, kdy byla štýrská metropole Evropským hlavním městem kultury. Organická struktura navržená Angličany Peterem Cookem a Colinem Fournierem je jako živočich uvězněný mezi historickými domy.

Ke stejné akci město postavilo i mušlovitý umělý ostrov Murinsel od newyorského umělce Vica Acconciho.

Komplex se zlatou budovou v Miláně

Foto: Shutterstock.com

Architekt Rem Koolhaas s týmem z kanceláře OMA přidal tři budovy a jednu další oblékl do zlata.

Nadace Prada zaměřená na současné umění vznikla v 90. letech v Benátkách, ale od roku 2015 má i pobočku v Miláně. Bývalý lihovar přestavěla špičková nizozemská kancelář OMA vedená Remem Koolhaasem, k rekonstruovaným budovám přidala tři nové. Nejviditelnější v muzeu s galerií Fondazione Prada je čtyřpatrová industriální stavba pokrytá fólií z 24karátového zlata.

Krystalický mrak na soutoku řek v Lyonu

Foto: Shutterstock.com

Musée des Confluences v Lyonu vystavuje sbírky původního Přírodovědného muzea – Guimet v centru města.

Vídeňská kancelář Coop Himmelb(l)au se specializuje na dekonstruktivismus. K jejím posledním stavbám patří muzeum antropologie a vědecké centrum Musée des Confluences na soutoku Rhôny a Saôny ve francouzském Lyonu. Experimentální design vytvořený v roce 2014 jako fúze krystalu a mraku má přitáhnout zájem veřejnosti a být orientačním bodem. Coop Himmelb(l)au má na kontě i několik dalších muzeí, mezi nimi to Groningenské v Nizozemsku.

Srostlice s rudou střechou v Madridu

Foto: Shutterstock.com

Národní centrum umění Reina Sofia v Madridu je pojmenované po španělské královně.

Kdo chce vidět Picassův slavný obraz Guernica, musí do madridského Muzea Reina Sofia. Je určené hlavně španělskému umění 20. století, ale část jeho architektury má na svědomí Francouz Jean Nouvel. Přístavba dokončená roku 2005 má typickou nouvelovskou přesahující střechu (zde červenou), která sjednocuje srostlici několika rozmanitých budov. Mezi nimi architekt vytvořil kryté nádvoří, jež se i přes světlíky noří do tajemného přítmí.

Hangár plný rychlých strojů v Salcburku

Foto: Red Bull, Seznam Zprávy

Technické muzeum Hangar 7 u Salcburského letiště má uvnitř i michelinskou restauraci.

Do Salcburku se jezdí hlavně za Mozartem, za návštěvu však stojí i muzeum u tamějšího letiště. Provozuje ho Red Bull a je napěchované auty, letadly, vrtulníky a vozy formule 1. Elegantní inženýrská konstrukce Hangar 7 od architekta Volkmara Burgstallera je jako oblázek z oceli a skla doplněný o dvě válcovité věže. V Rakousku stojí za vidění i MuseumsQuartier ve Vídni nebo Lentos Kunstmuseum v Linci.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované