Hlavní obsah

Stoupá zájem o netradiční umění. V kurzu je písečná animace

10. 2. 2019

Nový druh umění – malování pomocí písku. (Video: Lucie Šmídová)

Malovat se dá jen tak tužkou, vodovými barvami, různými spreji, ale i pomocí písku. Obrázky jsou živé a fascinující. Zájem o písečnou animaci roste.

Článek

Obraz z písku vzniká na speciálním stole ze skla, na kterém je písek a pod sklem svítí světlo. „Tmavý je písek a světlá je ta skleněná plocha. Díky tomu se tvoří různé projekce. Kamera, kterou mám nad stolem, snímá celé malování, a tak vše živě promítám na plátno,“ říká Marika Koňařová, která patří k předním českým písečným animátorkám.

Pokud vás toto umění oslovilo nejen jako diváka, ale chcete si ho i vyzkoušet, tak máte možnost. Malování do písku se učí i dvouleté děti. „Nejdůležitější je mít trpělivost. Člověk se musí hodně soustředit, jakmile je jakkoliv rozrušený, tak ty ruce nepracují, písek se rozsypává a ještě víc ho to naštve. Takže to člověk musí mít rád a dělat to ze srdce,“ říká Marika Koňařová.

Více o této technice malování se dozvíte v úvodním videu. Jde o rozhovor z pořadu Ráno na gauči, který můžete sledovat každý všední den od 7:00 v celoplošné Televizi Seznam.

Jak ji naladit? Poradí praktický návod.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Na východě Sýrie pokračují boje o poslední baštu Islámského státu

  Na východě Sýrie dnes pokračovaly těžké boje při obléhání poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS). Arabsko-kurdské koalici SDF, která zahájila ofenzivu v sobotu, vzdoruje poblíž hranice s Irákem asi 500 radikálů. Koalice zatím získala 41 postů dosud obsazených radikály, ale narazila na protiútok. V obklíčeném městečku Baghúz Faukání mohou být podle reportéra stanice CNN i stovky civilistů.

 • Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela internační tábory pro Ujgury

  Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků menšinového ujgurského etnika. Ankara se na čínské úřady obrátila poté, co se objevily zprávy, že v jednom z těchto táborů zemřel známý ujgurský hudebník. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci obvinění označilo za lež a vyzvalo tureckou vládu, aby nařčení ze špatného zacházení s Ujgury stáhla.

 • Turín zažil násilné střety policie s anarchisty, čtyři zranění

  Při násilných střetech mezi policií a levicovými radikály v severoitalském Turíně utrpěli v sobotu večer zranění čtyři lidé. Informovala o tom dnes agentura APA. Několik stovek anarchistů protestovalo proti násilnému vystěhování squatterů z opuštěné budovy v centru města a plenilo přitom ulice v okolí, policie proti nim zasáhla slzným plynem.

 • Na otravu pančovaným alkoholem zemřelo v Indii už skoro 100 lidí

  Na otravu metanolem z pančovaného alkoholu zemřelo od čtvrtka na severu Indie už 97 lidí. Desítky dalších jsou ve vážném stavu v nemocnicích. O nové bilanci dnes informoval list Hindustan Times. Policie během vyšetřování zatkla přes 200 osob včetně překupníků nelegálně vypáleného alkoholu.