Hlavní obsah

Středoškoláci se mohou přihlásit na celoroční stáž v Akademii věd

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 11. 2020 15:26

Středoškoláci se zájmem o vědu a výzkum se mohou do konce listopadu přihlásit do projektu studentských stáží s názvem Otevřená věda na Akademii věd ČR.

Článek

Půjde o 16. ročník této akce, která nabízí témata pro nadšence přírodovědných i humanitních oborů. Studenti se do výběrového řízení mohou přihlásit na webu www.otevrenaveda.cz. Stáže začnou v lednu a potrvají celý rok včetně prázdnin. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí akademie Markéta Růžičková.

Akademie zájemcům nabízí mnoho témat od antropologie, přes biologii, zoologii, robotiku, historii a sociologii až po filozofii. Studenti se mohou hlásit na stáže v různých krajích bez ohledu na jejich bydliště. Zájemci musí vyplnit přihlášku a napsat motivační dopis. Vědci podle toho potom vyberou nejvhodnější kandidáty. Vybraní studenti absolvují stáž buď sami, nebo v malém vědeckém týmu s dalšími dvěma kolegy. Práce v projektu se budou účastnit podle podmínek stanovených v daném oboru, minimálně ale osm hodin za měsíc.

Absolventi programu z minulých let podle Růžičkové často uváděli, že si díky stáži ujasnili, jakou vysokou školu by chtěli studovat a jak se na ni dostat. Stáž je pro středoškoláky příležitostí poznat nejen samotné vědce, ale také špičkově vybavené laboratoře, knihovny a zajímavé odborné materiály.

Vedle stáží pro studenty se v projektu konají akce pro vzdělávání pedagogů, přednášky a exkurze. Stáže na podzim 2021 vyvrcholí studentskou vědeckou konferencí, kde středoškoláci představí výsledky práce, které se věnovali během uplynulých měsíců. Povinná pro ně bude také účast na Veletrhu vědy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované