Hlavní obsah

Studie: Malé a střední podniky v Praze přijdou až o tři čtvrtě bilionu korun

Foto: Seznam Zprávy

„Čísla vycházející z analýzy jsou alarmující. Škody se ukazují větší, než jsme čekali,“ řekl předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Reklama

29. 4. 2020 9:04

Propad produkce malých a středních podniků v Praze kvůli aktuální krizi odhadují experti na 200 miliard korun. V dalších 12 měsících počítají s propadem od 400 do 560 miliard korun. Radní přiznávají, že jde o alarmující čísla.

Článek

„Chci s Pražany mluvit otevřeně. Musíme pochopit rozměr problému, připravit se na něj a počítat, že nám zasáhne do životů,“ řekl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek. „A nejde jen o Pražany. Hlavní město má sice dvanáct procent obyvatel České republiky, ale tvoří dvacet šest procent hrubého domácího produktu celého státu. Daně vybrané na území hlavního města stát přerozděluje rozpočtovým určením daní. Značná část přitom putuje do regionů. Když se zastaví ekonomika Prahy, nebudou mít peníze ani další města a obce.“

Čísla o miliardových propadech vyplývají z nejnovější analýzy, kterou pro poradní ekonomickou skupinu magistrátu zpracovala společnost PricewaterhouseCoopers.

Kvůli epidemii covid-19 je podle studie v metropoli ohroženo velké množství pracovních míst.

Pospíšil: Pomoc vlády je cynická

„Čísla vycházející z analýzy jsou alarmující. Škody se ukazují větší, než jsme čekali. Pomoc vlády je cynická, nedostatečná a určena pouze pro vyvolené - jako například Covid pro Prahu. Podpora ze strany Prahy může být pouze doplňková, proto neustále přesvědčujeme vládu, aby pomohla malým a středním podnikatelům a připravila solidní plán jako v Německu nebo Rakousku,“ dodal předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Ještě vyšší podíl než na českém HDP má Praha na produkci českých malých a středních podniků. Ty vytvářejí 40 procent produkce tohoto ekonomického segmentu celé země. Zaměstnávají zároveň 330 tisíc lidí. Minimální odhadovaný propad 600 miliard korun – více než pětina produkce – znamená ztrátu desítek tisíc pracovních míst.

Problém je, že Praha má specifickou strukturu malých a středních podniků. Velká část z nich operuje ve službách, speciálně v cestovním ruchu, pohostinství nebo kultuře. Zde klesly příjmy v podstatě na nulu. Praha nyní připravuje podporu vybraných odvětví, expertní skupina složená ze zástupců všech zastupitelských klubů se shodla na podpoře cestovního ruchu v celkové výši 100 milionů korun a podpoře kulturních aktérů ve výši 120 milionů korun. Návrhy nyní projednají radní.

Praha prý propad sama nezvládne

Podle studie PricewaterhouseCoopers je ovšem nutné, aby pomoc pražským podnikatelům urychlil stát. Programy Covid I a II pro ně byly nedostupné, program Covid Praha pak muselo nabídnout město z vlastních omezených prostředků. Propad o šest set miliard až tři čtvrtě bilionu korun jen u malých a středních podniků není podle radních město s ročním rozpočtem v desítkách miliard korun schopné vyřešit. Částečně pomoci by měl program Covid III, který vláda chystá.

„Co do výše uvolněných prostředků se podpora vlády více zaměřuje na velké podniky, ale pro Prahu je primární podpora firem menších, které do města přinášejí inovativní know-how,“ upozornil radní pro podnikání a inovace Vít Šimral. „Z našeho operačního programu jsme obětovali šest set milionů, jež měly původně jít právě na podporu inovací. Doufám, že na nás vláda nezapomene při plánování finančních alokací nových programů evropských fondů a pražští podnikatelé budou mít stejnou možnost si na tyto peníze sáhnout jako podnikatelé v jiných krajích České republiky.“

Vláda už avizovala spuštění programu Covid III, který umožní čerpat státem zaručené úvěry u bank v objemu pět set miliard korun. „Myslím, že u toho ale nemůžeme skončit. Pomoc musí být mnohem masivnější. Jak od vlády, tak od vedení Prahy. Od městské rady také očekávám, že připraví jasný plán, jak pražské podnikatele podpořit, pokud bude zájem, rádi se na něm budeme podílet,“ dodal zastupitel Radomír Nepil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované