Hlavní obsah

Sucho je vidět i na Vltavě, v červenci by už nemusela být sjízdná

Mapa serveru Intersucho ukazuje nejsušší oblasti republiky. Čím tmavší barva, tím sušší místo.

Reklama

20. 5. 2018 10:12

Vodohospodáři na Vltavě již vypouštějí z přehrad více vody, než kolik do nich přiteče, aby zůstal alespoň minimální průtok.

Článek

Deště v předcházejících dnech sice trochu pomohly, pokud ale bude sucho pokračovat, nebude Vltavská kaskáda sjízdná pro lodě už v červenci.

Video: V Sázavě je nejméně květnové vody za 100 let

Sucho se na tocích řek projevilo už zkraje května (natočeno 14. května).Video: Prokop Vodrážka, Seznam Zprávy

Tající sníh v letošní zimě nestačil podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly doplnit vodní deficit a toky jsou hluboko pod dlouhodobými měsíčními průměry. Někde až na pěti až sedmi procentech průměrné hodnoty.

„Situace je výrazně lepší na vodních tocích, kde jsou vodní nádrže,” dodal Kubala. I tak je na nich menší přítok než odtok. „Na této skutečnosti nic nezměnily ani srážky v předchozích dnech,” řekl.

Například orlická nádrž se prý stále vyprazdňuje.

Pokud nepřijdou souvislejší srážky, které by nádrže znovu naplnily, tak v červenci by nemusela být Vltava sjízdná kvůli úseku Hněvkovice-Kořensko, kde by byla nedostatečná plavební hloubka. Problém by také mohl být na nádrži Orlík, kde by se kolejnice sloužící na sundání lodí dostaly nad hladinu.

Páteční videoblog meteorologa Dvořáka

Jaké počasí pro nejbližší období slibuje Petr Dvořák?Video: Petr Dvořák, Seznam Zprávy

Například v pražské Chuchli je nyní průtok kolem 50 krychlových metrů za vteřinu, květnové průměry jsou podle Kubaly přibližně 270 metrů krychlových. Opačným extrémem byl například průtok při povodni v polovině června 2013, kdy tudy teklo 1080 metrů krychlových vody za vteřinu.

Díky plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku, která je v provozu od loňského května, se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice-Týn nad Vltavou. Loni od května do října tudy proplulo 6253 plavidel. Plavební komorou na jezu Hněvkovice proplulo 1310 plavidel, z toho bylo 239 osobních lodí.

Poslední deštivé dny se výrazně neprojevily ani na moravských řekách, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích stanic hranici sucha.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované