Hlavní obsah

Svatomartinské letos výjimečně dříve: lahve se mohou otevřít už 8. listopadu, aby byly na víkend

31. 10. 2019

Svatomartinské víno bude letos dříve – už od 8. listopadu.

Svatomartinského je dost, úroda vína je ale letos o 30 procent nižší.

Článek

Na rozdíl od zemědělců si letos vinaři nestěžují na sucho. „Letos jsme se dočkali zcela přirozeného průběhu vegetace. V tomto ohledu byl letošní rok příznivější než poslední léta,“ říká František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov.

I tak bude ale letos úroda podle prvních odhadů zhruba o 30 procent nižší než loni. Na ceně vína by se to ale projevit nemělo.

„Je ovšem potřeba připomenout, že cena je závislá také na zásobách vína z předešlých let, na trhu samotném, a to nejen tuzemském, ale i celoevropském. Velkou roli hrají také ceny importovaných vín,“ vysvětluje Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

Svatomartinské o 3 dny

Svatomartinského ale bude – alespoň papírově – dost. Podle odhadů Vinařského fondu letos na trh zamíří přes 2 200 000 lahví. Otvírat se ale letos začnou o tři dny dříve, než bývá zvykem.

Svatý Martin totiž připadá na pondělí, a tak si vinaři odhlasovali výjimku, aby lahve mohli začít otvírat a pít už o předcházejícím víkendu.

„Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ vysvětlil hlavní důvod letošní změny Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Nezaměstnanost v eurozóně zůstává nejnižší za posledních 11 let

    Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem zůstala v září na 7,5 procenta a udržela se nejníže od poloviny roku 2008. Meziročně se snížila o půl procentního bodu. Vyplývá to z čerstvých údajů Eurostatu. Lidí bez práce bylo stejně jako v letních měsících i v celé Evropské unii, kde jejich podíl činil 6,3 procenta. Nejméně nezaměstnaných má nadále Česko se 2,1 procenta.

  • Krize zažehnána? HDP roste o něco víc, než se čekalo

    Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezónně upravených údajů zrychlil na 0,3 procenta z 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně růst zůstal na 0,2 procenta.

  • Šéf NATO vyzval Rusko, aby se stáhlo z východu Ukrajiny

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek vyzval Rusko, aby přestalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, stáhlo odtamtud všechny své vojáky a vrátilo plavidla ukrajinské armády, jež zadržuje. Stoltenberg je v Kyjevě na jednání komise NATO a Ukrajiny, během něhož se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusko trvale odmítá, že by se na konfliktu podílelo.