Hlavní obsah

Sychrov obnovuje a nově ukáže kardinálský i dětský pokoj

Foto: Jan Stránský, Seznam Zprávy

Sychrovský kastelán Miloš Kadlec.

Reklama

25. 3. 2020 14:52

Na státním zámku Sychrov u Turnova dokončují po 13 letech práce na novém prohlídkovém okruhu se zhruba 25 místnostmi. Vzhledem k opatřením k omezení šíření koronaviru, kdy jsou uzavřené i všechny památky, ale podle kastelána Miloše Kadlece zatím nevědí, kdy tam návštěvníky pustí poprvé. „Rádi bychom tuto trasu představili návštěvníkům o letních prázdninách,“ uvedl.

Článek

Sychrov na okraji Českého ráje patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, ročně ho navštíví přes 100 000 lidí. Jde o jediný zámek v Libereckém kraji, kam mohou turisté chodit celoročně.

Čilý ruch je nyní ve druhém patře východního křídla, kde se dokončují práce na novém prohlídkovém okruhu. Po druhé světové válce toto místo sloužilo jen jako depozitář, přeměna na prohlídkový okruh začala v roce 2007. „Obnova tady probíhá dlouho, řešili jsme to svépomocí zaměstnanci našich restaurátorských dílen,“ uvedl Kadlec.

Ve druhém křídle byly propadlé štukové stropy, poškozené obložení stěn a v dezolátním stavu byly podlahy. „Šlo to pomalu, protože se tady dalo pracovat jen v letních měsících. Je tady dost velká zima,“ uvedl kastelán. Prohlídkový okruh se podle něj letos podaří končit díky dotaci 3,5 milionu korun od Ministerstva kultury. Peníze jsou určené nejen na stavební práce, ale i na restaurování mobiliáře a pořízení replik původních svítidel.

V jednom z pokojů v těchto dnech vytváří iluzivní malbu. „Děláme vše podle malby z poloviny 19. století,“ uvedl umělecký malíř interiérů Tomáš Hora. Podle kastelána jsou už hotové veškeré stavební a truhlářské práce, dodělává se výmalba. „Doufám, že zvládneme vše tak, abychom mohli na konci května začít instalovat,“ dodal. Okruh bude připomínat, že v minulosti na tomto místě byly hostinské pokoje. Budou tam dámské i pánské apartmány, kardinálský či dětský pokoj nebo kabinety kuriozit.

Reklama

Doporučované