Hlavní obsah

Takovou dovolenou jste nezažili… Podívejte se na vaše fotky od moře

Na pláži v obci Jadranovo to na hlavní sezonu nevypadá. Fotografii autor pořídil včera kolem třetí hodiny odpoledne.

Reklama

4. 7. 2020 15:30

Hlavní turistická sezona začala, ale na mnoha středomořských plážích to spíš vypadá na brzký květen nebo pozdní říjen. Strach z koronaviru i vládní opatření si vybraly svou daň.

Článek

Dlouhé týdny se hoteliéři, majitelé penzionů i restauratéři v Itálii, Chorvatsku nebo Řecku utěšovali – až padnou opatření, lidé přijedou a sezonu zachrání.

Zatím nepřijeli.

Díky fotografiím, které Seznam Zprávám zaslali čtenáři, lze rozklíčovat, na která místa Češi i další turisté vyrazili nejčastěji. Nepřekvapí, že jde o severní část chorvatského pobřeží. Některá letoviska na Istrii, v okolí Rijeky či na ostrově Krk podle ohlasů vypadají jako v sezoně, byť slabší. Jsou to ale spíš výjimky, například v Crikvenici čtenářka hlásí, že číšníci mají nad turisty početní převahu.

Také o některých lokalit na Makarské riviéře čtenáři psali, že situace vypadá docela normálně, ale o pár kilometrů dál už to zase neplatí a najít místo na pláži nepředstavuje nejmenší potíž.

Poděkování

Děkujeme tímto všem čtenářům, kteří nám poslali své fotografie. Během několika hodin nám jich dorazilo více než sto.

Snažili jsme se z nich vybrat reprezentativní vzorek pokrývající ty nejčastější destinace, kam Češi vyrážejí.

Taková místa drtivě převažují v celém Středomoří od španělského pobřeží Costa del Sol přes Sardinii, Chorvatsko až na Krétu a do Turecka.

Pro turistu, který nevyhledává davy, jde tedy o ideální příležitost vyrazit k moři a pak vzpomínat na pohledy, které se nenaskytly několika generacím cestovatelů. Prázdné pláže, hotely a přístavní restaurace ale mají také stinnou stránku. Ekonomiky středomořských zemí s přílivem turistů počítají a cestovní ruch tvoří jejich nezanebatelnou část.

+24

Podle údajů Eurostatu byla v roce 2018 jedna z deseti firem v Evropské unii (mimo finanční sektor) nějakým způsobem napojená na oblast cestovního ruchu, přepočteno na zaměstnance to představovalo zhruba desetinu pracovní síly, tedy kolem 13 milionů pracujících.

To je průměr – v Řecku podíl zaměstnanců stoupá k 24 procentům, v Chorvatsku jde přes 12 procent, Itálie se drží kolem evropského průměru, Francie dokonce pod ním a ve Španělsku pracuje s vazbou na cestovní ruch více než 12 procent zaměstnanců.

Ztracená turistická sezona vypálí do veřejných financí zemí jižního křídla Evropské unie další díru. A to v momentě, kdy se všechny evropské ekonomiky potýkají s nevídanou ekonomickou recesí.

Prázdné pláže ve videu. (Video: Radek Muran, Michaela Holečková, Martin)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované