Hlavní obsah

Tálibán útočil na město poblíž metropole Afghánistánu, o život přišlo nejméně 100 lidí

Foto: Hasan Mubasher

Tálibán útočil na město poblíž afghánské metropole.

Reklama

10. 8. 2018 11:03

Tálibán zaútočil na město Ghazní v centrální části Afghánistánu poblíž hlavního města Kábul. Podle prvních zpráv si útok vyžádal více než 100 obětí, včetně 14 policistů. Většina mrtvých jsou bojovníci Tálibánu.

Článek

Bojovníci afghánského hnutí Tálibán v noci na pátek z několika stran zaútočili na Ghazní, hlavní město stejnojmenné provincie v centrálním Afghánistánu. Pronikli do ulic a podařilo se jim zmocnit se několika čtvrtí. Při střetech zahynulo podle agentury AP nejméně 14 policistů a dalších 20 příslušníků afghánských bezpečnostních složek utrpělo zranění, řada policejních stanovišť byla vypálena. Americká armáda v pátek dopoledne oznámila, že ofenziva Tálibánu byla odražena, podle některých svědků ale boje ve městě pokračují.

Útok začal v pátek kolem 2:00 místního času (ve čtvrtek 23:30 SELČ) a podniklo ho kolem tisícovky povstalců, uvedl mluvčí provinční vlády Árif Núrí. Povstalci ostřelovali domy, vypálili v obytných čtvrtích několik obchodů a sváděli boje s členy afghánských bezpečnostních sil.

Afghánským vládním jednotkám poskytly podporu ze vzduchu americké bojové vrtulníky a bezpilotní letoun. Situace ve městě je v tuto chvíli nepřehledná a není jasné, jak velká část Ghazní je pod kontrolou povstalců.

Agentura AP napsala, že se spojeneckým silám podařilo ofenzivu Tálibánu odrazit. Afghánští policisté údajně nyní prohledávají dům od domu a pátrají po povstalcích, kteří se ukryli uvnitř.

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Martin O'Donnell prohlásil, že kolem 8:00 místního času (5:30 SELČ) boje utichly. Podle něj afghánské síly drží své pozice a mají pod kontrolou všechny vládní budovy. „Jednalo se o další neúspěšný pokus Tálibánu dobýt území pod vládní kontrolou, jehož výsledkem budou další křiklavé, ale ze strategického hlediska bezvýznamné novinové titulky,“ konstatoval O'Donnell.

Agentura DPA ale napsala, že boje ve městě v pátek dopoledne místního času dál pokračují a radikálové se nacházejí asi 500 metrů od sídla místní vlády a ústředí policie.

Korespondent agentury AFP, který je přímo v Ghazní, v 11:00 místního času (8:30 SELČ) uvedl, že ve městě je dál slyšet střelba z automatických zbraní.

Policejní šéf města generál Faríd Ahmad Mašál sdělil, že boje si vyžádaly více než stovku mrtvých či zraněných, většinou na straně Tálibánu. Jen pod mostem v jižní části města bylo nalezeno 39 těl bojovníků Tálibánu, dodal. Zranění utrpěl také blíže neupřesněný počet civilistů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované