Hlavní obsah

Trumpovi právníci chtějí přednostně vidět zprávu vyšetřovatele Muellera

Vyšetřovatel FBI Robert Mueller dokončil zprávu o možném napojení amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu na Rusko.Video: Petr Juna, AP, Reuters

 

Reklama

23. 3. 2019 7:17

Vyšetřovatel FBI Robert Mueller dokončil zprávu o možném napojení amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu na Rusko. Trumpovi právníci žádají o přednostní nahlédnutí do zprávy. Šéf Bílého domu i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

Článek

Po téměř dvou letech skončilo ostře sledované vyšetřování údajných vazeb amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu na Rusko. Kauza však rozhodně není u konce. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v pátek předal své závěry ministru spravedlnosti USA Williamu Barrovi, který má nyní v moci další osud těchto potenciálně výbušných informací. Kongresmani volají po jejich zveřejnění, k tomu však nemusí nikdy dojít.

Právníci amerického prezidenta Donalda Trumpa by chtěli do zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera nahlédnout ještě před jejím eventuálním zveřejněním. Podle agentury AP to uvedl jeden z prezidentových právních zástupců Rudolph Giuliani. Sám Trump se zatím k záležitosti nevyjádřil.

„Věříme, že generální prokurátor učiní správné rozhodnutí,“ uvedl v reakci na zprávy o ukončení vyšetřování Giuliani.

„Ať to lidé vidí“

Podle AP není jasné, zda Trumpovi právníci dostanou možnost do Muellerovy zprávy přednostně nahlédnout. Guiliani dodal, že v tomto směru zatím nedostali žádné záruky. Prezident Trump tento týden prohlásil, že nemá nic proti tomu, aby se americká veřejnost s obsahem zprávy zvláštního vyšetřovatele seznámila. „Ať je to venku, ať to lidé vidí… Uvidíme, co se stane,“ řekl.

Po zveřejnění dokumentu nyní volají představitelé republikánů i demokratů. Podle republikánského senátora Chucka Grassleyho je to nutné, „aby se konečně skoncovalo se spekulacemi a narážkami, které se nad touto vládou vznáší od samého počátku“.

Dlouho očekávané závěry vyšetřování má nyní v rukách ministr spravedlnosti Barr, který je zároveň generálním prokurátorem. Tomu ale musel Mueller předložit pouze vysvětlení svých rozhodnutí o stíhání či nestíhání zapojených osob. Podle zdrojů agentury AP a televize CNN zvláštní vyšetřovatel nedoporučuje nikoho dalšího obvinit.

Dvě verze

Barr dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se přitom k běžným občanům vůbec nemusel dostat.

„Zprávu zkoumám a předpokládám, že už tento víkend bych mohl být v pozici, abych s vámi konzultoval hlavní závěry zvláštního vyšetřovatele,“ napsal Barr v dopise šéfům právních výborů americké Sněmovny reprezentantů a Senátu. Agentura Reuters následně s odvoláním na vysoce postavenou osobu na ministerstvu spravedlnosti informovala, že hlavní závěry Muellerova vyšetřování budou zveřejněny v momentě, kdy budou předloženy Kongresu.

Vyšetřovatel Mueller se zodpovídá pouze ministerstvu spravedlnosti, nikoli například Bílému domu. Není tudíž jasné, za jakých okolností by se k jeho zjištěním mohl dostat prezident Trump nebo jeho právníci.

Generální prokurátor během výpovědí v Senátu před nástupem do funkce slíbil, že neumožní jakékoli zásahy Bílého domu do vyšetřování.

Vyšetřování možného ruského vměšování do prezidentských voleb bylo od svého počátku v květnu 2017 považováno za velkou hrozbu pro Trumpův politický osud. Do této chvíle bylo v důsledku práce Muellerova týmu obžalováno 34 osob a tři organizace, přičemž už padlo i pět odsuzujících verdiktů. Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 odmítají.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované