Hlavní obsah

Trumpův návrh rozpočtu: Armáda si výrazně polepší, dostane o 54 miliard dolarů více

„Budeme dělat více za méně." Trump představil rozpočet na rok 2018.Video: Anita Baselová

 

Reklama

27. 2. 2017 18:45

Méně peněz má jít na aktivity USA v zahraničí a na životní prostředí.

Článek

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), tedy o devět procent ve srovnání s loňským rokem.

Prezident tento krok hodlá kompenzovat snížením přísunu peněz do všech ostatních rezortů s výjimkou těch, které mají rovněž v popisu práce zajišťování bezpečnosti. Má také v úmyslu tvrdě omezit finanční pomoc, kterou USA poskytují v zahraničí.

Číselné podrobnosti ohledně financování vnitřní bezpečnosti USA mají být zveřejněny až příští měsíc v Kongresu, kde budou podány návrhy na úpravy výše daňových poplatků a na další programová opatření.

Uvedený nárůst výdajů Pentagonu by měl splnit Trumpovy předvolební sliby, že hodlá mohutně posílit americké ozbrojené síly.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na Twitteru napsal, že Trump při setkání se členy vlivné Národní asociace guvernérů hovořil o zvýšení vojenských výdajů, přičemž do svého plánu zahrnul „veřejnou i národní bezpečnost". Také dodal, že „provede více věcí s méně prostředky". Upozornil ale, že s 20 biliony dolarů státního dluhu „si země musí utáhnout opasek".

Reklama

Doporučované