Hlavní obsah

Trumpův Twitter jako veřejné fórum. Soud rozhodl, že americký prezident nesmí blokovat sledující

Video: Zuzana Lachnitová, AP

 

Reklama

24. 5. 2018 8:48

Newyorský soud rozhodl, že twitterový účet prezidenta Donalda Trumpa je veřejným fórem, a proto je protiústavní, aby na něm blokoval uživatele s odlišnými názory.

Článek

Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru, který s oblibou používá pro komunikaci s veřejností, nesmí blokovat uživatele, jejichž názory se mu nelíbí, neboť by to bylo protiústavní. Rozhodl o tom newyorský soud, který příslušnou žalobu řešil.

Žalobu na Trumpa loni podalo sdružení Knight First Amendment Institute při Kolumbijské univerzitě v New Yorku, které se označuje za ochránce prvního dodatku americké ústavy. Tento dodatek zaručuje svobodu slova, tisku, shromažďování a vyznání. Institut chtěl od soudu rozhodnout, zda veřejný činitel může zablokovat twitterové uživatele kvůli politickým názorům a zda uživatele může blokovat prezident jako nejvyšší veřejný představitel.

„Odpověď na obě otázky je ne,” uvedla ve verdiktu soudkyně Naomi Reiceová Buchwaldová, která se případu věnovala. Zároveň konstatovala, že prezidentův Twitter je veřejným fórem, kde hlava státu své kritiky blokovat nesmí.

Reklama

Související témata:

Doporučované