Hlavní obsah

Tvůrci hry Fortnite vyhráli soud s Applem kvůli platebnímu systému

Foto: Unsplash.com

Soud podpořil vývojáře her ve sporu s Applem kvůli platebnímu systému.

Reklama

10. 9. 2021 20:55

Firma loni vybavila svoji hru platební bránou, a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games pak podal na Apple žalobu.

Článek

Americký soud dnes nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení ve svém obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů, upozornila agentura AP. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.

Firma Epic Games je známá především jako tvůrce populární videohry Fortnite, kterou hraje přibližně 400 milionů lidí po celém světě. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou, a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Applu. Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games pak podal na Apple žalobu.

Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 procent. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.

Rozhodnutí ruší základní část pravidel App Store, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Soudkyně však nevyhověla některým přáním firmy Epic Games jako donutit Apple, aby otevřel iPhony obchodům s aplikacemi třetích stran. Rozhodla také, že firmě Epic Games se nepodařilo prokázat, že Apple má nezákonné monopolní postavení, ale pouze že se firma dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci, napsala agentura Reuters.

Gonzalesová Rogersová také potvrdila právo Applu blokovat jiné obchody v tom, aby nabízely aplikace pro iPhone. Navíc zasadila firmě Epic ránu, když rozhodla, že porušila smlouvu s Applem, protože do své aplikace přidala platební systém, který není od Applu, kvůli kterému celý spor vznikl. Nařídila tak společnosti Epic zaplatit Applu odškodné téměř 3,7 milionu USD (79,4 milionu Kč).

„Jak soud uznal, úspěch není nelegální. Apple čelí přísné konkurenci ve všech segmentech, ve kterých podnikáme, a věříme, že zákazníci a vývojáři si nás vyhledávají, protože naše produkty a služby jsou nejlepší na světě,“ uvedl Apple v prohlášení. Neoznámil však, zda se proti rozhodnutí odvolá.

Akcie Applu v reakci na oznámení soudu klesají a propadly se až o více než tři procenta. To snížilo tržní hodnotu společnosti o 87 miliard USD.

Mluvčí firmy Epic agentuře Reuters řekl, že se firma plánuje odvolat. Generální ředitel Tim Sweeney na twitteru rozhodnutí zkritizoval a napsal, že „není výhrou pro vývojáře ani spotřebitele“. Dodal, že Fortnite se do obchodu s aplikacemi Applu vrátí, jakmile bude moci nabízet konkurenceschopné platby v rámci aplikace. „Budeme bojovat dál,“ dodal.

Přesný finanční dopad rozhodnutí na výsledky Applu je podle analytiků těžké odhadnout. Vývojáři her jsou největším generátorem peněz pro App Store, který je základem segmentu služeb firmy. Vzhledem k tomu, že změny nejsou tak rozsáhlé, jak firma Epic požadovala, bude dopad rozhodnutí na Apple podle analytiků záviset do značné míry na tom, jak se firma rozhodne změny realizovat.

Reklama

Doporučované