Hlavní obsah

UEFA dala ve válce o dresy částečně za pravdu Rusům. Ustoupí Ukrajinci?

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinské dresy pro letošní Euro budí prudké vášně. Na mapě je např. Ruskem ilegálně anektovaný Krym vyznačen jako ukrajinské území.

Reklama

10. 6. 16:06

Evropská fotbalová unie (UEFA) chce po Ukrajině, aby ze svých dresů na fotbalové Euro odstranila heslo „Sláva hrdinům“. Podle unie jde o politické heslo.

Článek

Ukrajina přestavila své dresy v pondělí. Na přední straně žlutého trikotu jsou patrné bílé hranice Ukrajiny včetně Donbasu a Ruskem okupovaného poloostrova Krym.

Na zadní straně jsou pak nápisy „Sláva Ukrajině!“ a „Sláva hrdinům!“ na vnitřku límce. Oba se používají jako národní pozdrav, a to i ve vojenských složkách. Jde také o hesla revoluce z roku 2014 a války s Ruskem na východě země.

UEFA ve čtvrtek uvedla, že je slogan „zjevně politické povahy“ a vyzvala ukrajinskou fotbalovou asociaci k jeho odstranění. Ta už v prohlášení napsala, že s UEFA jedná o zrušení jejího rozhodnutí. Pro agenturu AFP ukrajinská asociace uvedla, že UEFA dříve „schválila novou soupravu a všechny její prvky, včetně sloganu“.

Na podobu ukrajinský dresů si tento týden stěžovalo Rusko kvůli vyobrazení Krymu jako ukrajinského území. Poloostrov obsadili ruští vojáci v roce 2014.

Podle fotbalové unie ale není nutné mapu země měnit. Odkázala se přitom na rezoluci Valného shromáždění OSN, podle kterého je Krym navzdory ruské okupaci a anexi součástí svrchovaného území Ukrajiny.

UEFA dala zelenou i sloganu „Sláva Ukrajině“, který je podle ní obecnou a nepolitickou frází „obecného národního významu“. UEFA byla už v minulosti terčem kritiky, když za politické gesto označila i květy vlčích máků, jimiž si fotbalisté Anglie nebo Skotska připomínají památku válečných veteránů.

Fotbalové Euro, které bylo o rok odložené kvůli pandemii covidu-19, se bude konat od 11. června do 11. července v 11 hostitelských městech, včetně ruského Petrohradu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované