Hlavní obsah

Unikátní krok zpět, v rakouských restauracích se bude dál kouřit

V oddělených částech restaurací v Rakousku si lidé budou moci i dál zapálit cigaretu. (Video: Redakce Seznam, AP)

 

Reklama

22. 3. 2018 17:46

Koalice lidovců a Svobodných jednomyslně odsouhlasila zrušení zákona, který nařizoval zákaz kouření v oddělených prostorech restaurací od letošního května.

Článek

V rakouských restauracích bude i nadále možné zapálit si cigaretu ve vyhrazených oddělených prostorech. Rakouský parlament zrušil část protikuřáckého zákona nařizující úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních, který měl platit od letošního května. Upuštění od úplného zákazu prosadila nová rakouská koalice lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ), která má v Národní radě většinu.

Schválení návrhu zrušit úplný zákaz kouření v restauracích se očekávalo. Mezi lidovci se nevyskytly náznaky vzdoru vůči vládnímu návrhu. Vláda kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) ho předložila parlamentu na konci února. Ještě před třemi lety ale lidovci prosadili záměr úplně zakázat kouření v restauracích se svými tehdejšími koaličními partnery, sociálnědemokratickou stranou (SPÖ).

Podle agentury APA hlasovali poslanci ÖVP a FPÖ svorně pro zrušení úplného zákazu kouření, opozice byla proti. Pouze jeden lidovec se hlasování zdržel. Proti opětovnému uvolnění regulace v Rakousku už několik týdnů opozice protestuje. Petici proti změnám protikuřáckého zákona už mezitím podepsalo přes 543 tisíc Rakušanů.

Pravicová FPÖ a její šéf Heinz-Christian Strache si upuštění od absolutního zákazu kouření v restauracích stanovili jako jednu z podmínek pro uzavření koalice. Vicekancléř Strache naznačil, že by se o otázce mohlo znovu hlasovat v závazném referendu, pokud počet podpisů pod příslušnou peticí dosáhne 900 tisíc. Vypsání referenda o zákazu kouření navrhla SPÖ, ale pro svůj návrh nenašla většinu.

Protikuřácká norma prošla i dalšími změnami. Cigarety si od počátku roku 2019 koupí jen lidé starší 18 let. V současnosti si tabákové výrobky mají možnost koupit už šestnáctiletí. Nově byl do zákona včleněn také zákaz kouření v automobilech, ve kterých sedí člověk mladší 19 let. Za porušení zákona v tomto bodě bude hrozit pokuta 100 eur (přes 2500 korun), při opakovaném porušení 1000 eur.

Krok zpět v zákonu je unikát

Hlasování předcházela v rakouském parlamentu bouřlivá debata. Předchozí sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Pamela Rendiová-Wagnerová obvinila FPÖ a ÖVP, že „zaprodali zdraví našich dětí”. Jednání parlamentu je tak pravděpodobně celosvětový unikát, neboť dosud žádná země ve věci ochrany proti kouření neučinila krok zpět, citovala političku APA.

Poslanec Peter Wurm z FPÖ naopak chtěl debatu „zvěcnit”. Poukázal na to, že beztak je 90 procent všech restaurací a 75 procent všech kaváren a hostinců nekuřáckých. A tento trend bude podle něj pokračovat.

V Rakousku, které je podle statistik na třetím místě v počtu kuřáků v Evropské unii, podle místního ministerstva zdravotnictví ročně zemře na následky konzumace tabákových výrobků 13 tisíc lidí. V Česku začal platit protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, na konci loňského května.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované