Hlavní obsah

Unikly tajné nahrávky Roberta Fica. Matovič dští na jeho adresu vulgarismy

Foto: Profimedia.cz

Expremiér a předseda sociálních demokratů Robert Fico.

Reklama

25. 10. 2021 21:48

Policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky opozičního lídra Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších. Expremiéra Matoviče to vyprovokovalo k více než jadrnému vyjádření na sítích.

Článek

Prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice. Tak reagoval na zveřejněné informace expremiér a předseda opoziční strany Smer-SD Robert Fico. Na schůzkách měl spolu s exministrem Robertem Kaliňákem a dalšími lidmi hovořit i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to dnes portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

„Šlo nejen o neformální diskuze, ale bavili se i o aktuálních kauzách, přípravách tiskových konferencí, o trestních řízeních policejního exprezidenta Gašpara, oligarchy Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a dalších,“ napsal portál Aktuality.sk, jenž také zveřejnil fotografii ze schůzky, na které je zachycen Fico, Para a Bödoröv otec.

Zmíněného bývalého šéfa elitní složky prokuratury Kováčika soud první instance letos v září uznal vinným z korupce a z dalších trestných činů, za což mu vyměřil 14 let vězení. Verdikt není pravomocný.

Portál Aktuality.sk uvedl, že policie několik dnů monitorovala zmíněné schůzky, které se konaly na chatě na jihu Slovenska. Vznikly tak hodiny obrazových a zvukových materiálů. Ty prokuratura předložila soudu k návrhu na prodloužení vazebního stíhání některých obviněných.

„S obhájci nevinných lidí jsem se setkával a budu setkávat, abych měl dostatek informací pro svou politickou práci. Z tohoto absurdního odposlouchávání se nikdo nedozví nic více, než slyší ode mě na tiskových konferencích. Budu nadále pracovat na dokázání neviny nespravedlivě a z politických důvodů obviněných nominantů opozice a osob spojených s opozicí,“ napsal Fico v reakci, kterou ČTK poskytlo tiskové oddělení Směru-SD.

Na zveřejněné odposlechy už reagovali politici i novináři. „Už chápu, proč ten zkorumpovaný z*** valí jako vzteklý pes,“ uvedl na svém Facebooku ministr financí a expremiér Igor Matovič.

„Víme, že na té chatě s Ficem nebyli skauti, kteří by se učili umění přežít v divoké přírodě. Ale o přežití jim jde a jistě pro to udělají cokoli. Víme, že Fico také veřejně dělá vše pro to, aby zastavil vyšetřování zločinů z jeho éry. Nahrávka z chaty může ukázat, že u veřejných činů nekončí,“ napsal na Facebooku šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. „První Gorilu Fico nepochopitelně ustál. Dvojku by už nemusel,“ dodává Kostolný.

Ficova strana skončila v opozici po porážce v loňských parlamentních volbách, po kterých policie odstartovala několik vln zatýkání a obvinila v různých kauzách kromě jiných někdejší představitele několika úřadů či institucí z období, kdy byl Směr-SD dlouhá léta u moci.

Sám Fico stíhání některých osob opakovaně označil za politicky motivovaná a přirovnal je k procesům z 50. let v komunistickém Československu. Podle něj například Kováčik je politický vězeň a oběť spiknutí, soudní líčení s ním bylo monstrprocesem, ve kterém byl odsouzen nevinný člověk bez důkazů.

Nejnovější odposlechy Fica slovenská média přirovnala k 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týkala podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků finanční skupinou Penta Investments výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků v období, kdy Ficův Směr-SD nebyl u moci.

Penta nekalé jednání v případu dlouhodobě odmítá, vyšetřování kauzy nebylo dosud ukončeno. I tehdy byly pořízeny odposlechy, které později unikly do médií. Podle nich se v odposlouchávaném bytě se spoluzakladatelem Penty Jaroslavem Haščákem setkal také Fico, který byl tehdy opozičním politikem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované