Hlavní obsah

Univerzita Karlova odebrala první dva tituly za plagiátorství

Kdy lze odebrat akademický titul? Vysvětluje reportér Seznamu Václav Dolejší. (Video: Pavel Cyprich)

 

Reklama

2. 11. 2018 14:29

Absolvent Husitské teologické fakulty opisoval ve svých dvou diplomových pracích. Stal se prvním člověkem po revoluci, kterému škola akademický titul odebrala.

Článek

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima rozhodl o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy kvůli plagiátorství. Informoval o tom mluvčí UK Václav Hájek.

Podle něj je to poprvé, kdy škola k odejmutí titulů z důvodu plagiátorství přistoupila.

Jde o absolventa Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. Obě diplomové práce obhájil loni 26. září. Přezkumná komise školy potvrdila, že jde o plagiáty, uvedl Hájek.

Zástupci UK podle Hájka zjistili, že diplomové práce vznikaly bez průběžné spolupráce s vedoucím práce. To lze v daném kontextu chápat jako projev utajování skutečného postupu při zhotovení textu obou diplomových prací, řekl mluvčí.

Podle rektora se diplomové práce kontrolovaly v antiplagiátorských programech. V běžně používaném softwaru Theses byla shoda nízká, na nesrovnalosti ale ukázal další systém, který škola má, řekl Zima.

„Na základě uvedeného zjištění rektor UK došel k závěru, že je nepochybné a zcela prokázané, že absolvent v důsledku úmyslného a neoprávněného užití díla jiných osob hrubě porušující právní předpisy upravující ochranu duševního vlastnictví, při sepisování svých diplomových prací vědomě, záměrně a přitom nepřiznaně převzal čili opsal podstatné části z jiné diplomové a rigorózní práce,“ sdělil Hájek.

O odebírání titulů se opět začalo hovořit letos v létě, kdy vyšly najevo kauzy několika politiků. Z nejvyšších pater politiky museli odejít ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál a ministryně spravedlnosti Taťána Malá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované