Hlavní obsah

USA obvinily 13 Rusů z vměšování do prezidentských voleb, ruský zásah poprvé uznal i Trump

V kauze vměšování do amerických prezidentských voleb bylo obviněno 13 Rusů (Video: Karolína Bulisová, Reuters)

 

Reklama

16. 2. 2018 21:08

Americká FBI výrazně pokročila ve vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016. Z ovlivňování bylo obviněno třináct Rusů. Oznámil to speciální vyšetřovatel FBI Robert Mueller.

Článek

Spojené státy obvinily třináct ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle amerických úřadů obvinění zneužili osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů.

Ruský zásah do prezidentských voleb poprvé uznal i americký prezident Donald Trump, který doposud tuto možnost popíral.

"Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta," reagoval Trump na Twitteru. Podle prezidenta nicméně výsledky prezidentských voleb nebyly ovlivněny.

Podle obvinění Rusové také založili a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média.

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinění podala federální velká porota ve Washingtonu, která byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters, že se ještě neseznámil s obsahem obvinění, a záležitost zatím nekomentoval.

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných. Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina nebyl proto také žádný Američan obviněn z vědomé spolupráce s Rusy.

Velkou porotu složenou z amerických občanů používá americká justice k posuzování důkazů předkládaných mimo jiné zvláštními vyšetřovateli ve speciálních kauzách. Ruskému vlivu na volby se věnuje tato porota od srpna, sestavila ji soudkyně ve Washingtonu. Muellerův tým pracuje na případu od loňského května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování Jamese Comeyho.

Vlastní vyšetřování ve věci možného ruského vlivu na loňské volby prezidenta vedou i některé výbory Kongresu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované