Hlavní obsah

V Evropě to bylo „sprosté slovo“. Podnikatel Juříček díky němu vydělal miliardy

Politik hnutí ANO a majitel Brano Group Pavel Juříček.

Reklama

10. 2. 2021 11:34

Pavel Juříček (ANO 2011) a skupina byznysmenů včetně majitele MTX Petra Otavy vydělali na své vodíkové investici do americké firmy Plug Power za devět měsíců skoro šest miliard korun.

Článek

Když loni v červenci prodávala skupina českých byznysmenů společnost United Hydrogen Group, která měla továrnu na výrobu vodíku v americkém Tennessee, nikdo z nich netušil, co bude následovat.

Továrnu postavili za zhruba 40 milionů dolarů a po pěti letech prodávali za 65 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) americké společnosti Plug Power. Od ní si však kromě hotovosti vzali jako část kupní ceny akcie vodíkového koncernu Plug Power.

Skupina podnikatelů od té doby vydělala na zhodnocení akcií Plug Power miliardy korun. Patří mezi ně majitel průmyslové skupiny MTX Group Petr Otava, zmíněný majitel výrobce autodílů Brano Group a poslanec za hnutí ANO Pavel Juříček. Dále zakladatelé a spolumajitelé firmy United Hydrogen, kolem které investice vznikla, Ladislav Ornst a Petr Matuška, českoamerický podnikatel Vladimír Prerad a nenápadný miliardář, spolumajitel panevropského obchodníka s komoditami Ezpada Richard Kučík.

Na základě prodeje akcií společnosti United Hydrogen Group získali čeští investoři celkem 4,5 milionu akcií, které se v té době obchodovaly za necelých pět dolarů za kus. Dnes je na newyorské burze jejich cena na úrovni 66 dolarů, což znamená nárůst ze zhruba 22 milionů dolarů (470 milionů korun) na současných 300 milionů dolarů (6,3 miliardy korun).

Politik a byznysmen

Největší množství akcií drží podnikatel z Hradce nad Moravicí a politik Pavel Juříček – necelé dva miliony kusů v průměrné nabývací hodnotě 5,29 dolaru. „Jsem dnes jednoprocentní akcionář Plug Power, asi třetí nebo čtvrtý největší,“ říká pro SZ Byznys Juříček. Hodnota Juříčkových akcií se zvýšila ze zhruba 10 milionů (210 milionů korun) dolarů na současných 128 milionu dolarů (2,7 miliardy korun).

A podnikatel, jehož skupina Brano vyrábí autodíly pro většinu evropských automobilek, své investici věří i do budoucna. „Když se do něčeho pustím, nedělám to, abych na tom krátkodobě vydělal. Je to každopádně fenomenální úspěch,“ říká Juříček, který má letos v rámci opce obdržet dalších zhruba 100 tisíc akcií. „Ten projekt vodíku jsem měl matematicky a fyzikálně podložený, proto jsem do toho šel. Myslím si, že je to perspektiva pro Evropu i celý svět,“ říká Juříček, který měl o vodíku pár prezentací i v hospodářském výboru Sněmovny, jehož je členem.

Situace se podle něho pomalu mění. Před pěti lety, když do projektu stavby vodíkové továrny ve Spojených státech vstupoval, byl podle něho vodík „sprosté slovo“. Teď to tak není. „Evropa se musí nejdřív vzpamatovat, aby tuto technologii umožnila legislativně. Když jsem počítal, jak dlouho by trvalo, kdybychom chtěli stejnou fabriku postavit v Česku, kde máme vynikající pozici, protože máme spoustu chemiček produkujících vodík jako odpad, vyšlo mi, že povolovací řízení by trvalo dvanáct let. Evropa je v tomto zatuhlá a podvazuje si řadu nových inovací,“ uzavírá Juříček.

Nová Tesla

Přes miliardu vydělal na Plug Power i vlastník průmyslové skupiny MTX Group Petr Otava, který do projektu vstoupil nejprve s investicí 4,3 milionu dolarů na úrovni 4,45 dolaru za akcii a později přikupoval další akcie v ceně kolem 13 dolarů za kus.

„Popravdě by mě nenapadlo, že se ta investice takto rychle a takovým způsobem zhodnotí. Vodíku věřím a Plug Power je jediná společnost, která má vertikální integraci celého procesu, proto jejich akcie budu držet dál a věřím v jejich další růstový potenciál. V Evropě žádná podobná společnost není,“ komentoval své záměry pro SZ Byznys Otava.

Kouzlo vodíku spočívá ve vysoké energetické účinnosti, ale také v postupném rozšiřování technologie. Americká firma má velký kontrakt s Amazonem. Nedávno uzavřela partnerství s Renaultem, což znamená vstup na evropský trh, takže brzy nám budou online objednávky zboží vozit vodíkové dodávky.

I další investoři budou akcie Plug Power držet dál. „Prodávat zatím nechceme. Plug je dnes globální lídr v oboru vodíkových technologií. Má vertikální integraci od výroby vodíku, výroby palivových článků po distribuci a čerpací stanice pro své aplikace,“ říká jeden ze zakladatelů United Energy Ladislav Ornst.

Ornst si po prodeji továrny rozdělil s ostatním zakladateli United Energy Matuškou, Preradem a Kučíkem zhruba 1,5 milionu akcií. A hodlají v investicích pokračovat. „S evropskou centrálou Plugu připravujeme projekty i v Česku, a to jak v logistice, tak v dopravní mobilitě včetně autobusové dopravy,“ dodává Ornst bez bližších podrobností.

Plug Power má po poslední emisi akcií k dispozici asi 4,7 miliardy dolarů na rozvoj. Jeho obliba mezi velkými investory stoupá, takže jej lze najít v portfoliích společností BlackRock či Vanguard. „Plug je jako Tesla, vizionář ve svém oboru, který si vytváří vlastní poptávku. Firma má pozitivní cash flow a masivně investuje do rozvoje. Věřím, že příští rok bude ziskový,“ říká Vladimír Prerad, Čechoameričan, který stál u zrodu projektu a pracuje nyní na novém způsobu skladování vodíku.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované