Hlavní obsah

V Minsku demonstrovaly desítky tisíc lidí

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 9. 2020 21:20

Desítky tisíc lidí se v neděli sešly na demonstraci v centru Minsku, kde se stejně jako v dalších běloruských městech již padesátý den protestovalo proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Článek

Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury i běloruský server Tut.by. Podle ministerstva vnitra v neděli bezpečnostní složky po celé zemi zadržely zhruba dvě stovky lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská označila Lukašenkovu inauguraci z tohoto týdne za frašku.

Nedělní protestní akce se konaly pod heslem Národní inaugurace skutečného prezidenta - opravdovou hlavou státu je podle Lukašenkových odpůrců opoziční kandidátka v srpnových volbách Cichanouská.

V Minsku se protestní průvod prošel mimo jiné po okružní třídě Mašerava. Podle agentury AFP se na demonstraci sešlo asi 100 000 lidí. Někteří z nich skandovali „Svjata je prezidentka“. Lidé demonstrovali také v dalších běloruských městech; například v Gomelu či Mohylovu na východě země podle agentury AFP policie protestující rozháněla slzným plynem a zábleskovými granáty. Podle agentury DPA se objevily informace i o nasazení vodních děl.

Motto dnešních demonstrací, které označuje Cichanouskou za pravou prezidentku, je reakcí na Lukašenkovo nedávné uvedení do úřadu. Prezidentskou přísahu složil dlouholetý běloruský vůdce 23. září, přestože mnozí Bělorusové označují výsledek srpnových voleb za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Za skutečnou vítězku voleb běloruská opozice považuje právě Cichanouskou.

„Jsou nás miliony. A proto zvítězíme,“ uvedla dnes ve videoposelství z litevského exilu Cichanouská. Demonstranty vybídla, aby dál usilovali o změnu režimu pokojnou cestou. Lukašenkovu inauguraci z tohoto týdne označila za „zjevnou frašku“.

Podle agentury Reuters měla při dnešních protestech řada lidí na hlavě koruny z papíru či jiných materiálů. „Pokud se tu můžou korunovat všichni podvodníci, tak proč ne já?“ řekl agentuře AFP 36letý Sjarhej, který měl na hlavě korunu z jednoho ze známých fastfoodů. „Nejdřív zfalšoval volby a potom zfalšoval inauguraci,“ řekl agentuře Reuters v Minsku 30letý Alexandr. „Nechceme žít v koncentračním táboře,“ uvedla další demonstrantka, 48letá Eleonora.

Mluvčí ministerstva vnitra Volha Čemodanovová agentuře AFP řekla, že bezpečnostní složky dnes po celé zemi zadržely „kolem dvou set“ lidí. V sobotu ve vazbě podle běloruského ministerstva vnitra skončilo 150 osob. Úřady uvedly, že 116 z nich zůstane ve vazbě až do soudního projednání možného porušení zákona, napsal dnes běloruský server Tut.by.

Mezi sobotními zadrženými jsou převážně ženy, které se účastnily ženské protestní akce. Podle médií demonstrantky násilně odváděli a nutili nastupovat do mikrobusů příslušníci bezpečnostních oddílů bez jakéhokoli označení.

Nesouhlas s Lukašenkovým režimem před svojí pondělní návštěvou Lotyšska a Litvy vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Je zřejmé, že Lukašenko musí odejít,“ citoval ho týdeník Le Journal du Dimanche. „To, co se děje v Bělorusku, je příkladem krize moci, autoritářské moci, která nedokáže přijmout logiku demokracie a je závislá na síle,“ prohlásil Macron. Francouzský prezident také uvedl, že obdivuje odvahu účastníků běloruských protestů.

Lukašenko v reakci zveřejněné agenturou Belta uvedl, že chce jako zkušený politik „nezralému“ politikovi Macronovi poradit, „aby se méně díval kolem a místo toho se začal konečně zabývat vnitřními záležitostmi Francie“. Kdyby se Macron řídil svou vlastní logikou, musel by podle běloruského prezidenta před dvěma lety rezignovat, když do ulic vyšli příznivci hnutí žlutých vest. „Roky minou, vesty jsou stále v ulicích a pan Macron je překvapivě stále ve funkci,“ dodal Lukašenko.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované