Hlavní obsah

V pražské zoo se letos narodilo 272 mláďat, nejmladší mají několik dnů

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 5. 22:43

V pražské zoologické zahradě od začátku roku přišlo na svět 272 mláďat. Těm nejmladším je jen pár dnů a narodila se samicím tapíra jihoamerického a vzácného pekariho Wagnerova.

Článek

O něco starší, dvoutýdenní, jsou dvě mláďata jeřába mandžuského. Zvířata lze pozorovat ve venkovních expozicích, které se otevřely pro návštěvníky v polovině dubna po čtyřměsíční uzavírce dané vládními opatřeními kvůli šíření nemoci covid-19. Zoo o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Z dalších letošních mláďat lidé mohou venku vidět například potomky klokanů obrovských a rudokrkých, želv pardálích nebo surikat. Některá další nově narozená zvířata jsou před zraky návštěvníků skryta a chovatelé o ně pečují v zázemí. Jsou to například mláďata želvy Smithovy, kakadu palmového nebo nosálů bělohubých.

Konkrétně tapíry jihoamerické lidé najdou ve venkovní expozici naproti Darwinova kráteru. Malý tapír, starý týden, se do výběhu poprvé podívá v případě dobrého počasí v sobotu. Ale jen krátkou dobu, aby si zvykl na slunce a venkovní teploty, uvedli zástupci zoo.

„Tapíří mládě je významné tím, že jde o prvního potomka samice Taluen. Tu jsme v rámci chovného programu Evropské asociace zoologických zahrad získali v roce 2019 z Francouzské Guyany. Je tedy nositelkou jedinečných genů, které dosud v evropském chovu nejsou. Otcem mláděte je samec Tex, který má také velmi zajímavý neevropský původ,“ uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

V horní části areálu mohou návštěvníci sledovat několikadenní sele pekariho Wagnerova. Podle kurátora kopytníků Jana Mengra je mládě v pořadí osmé tohoto ohroženého druhu v pražské zoo. „Jeho matkou je však jiná samice, než tomu bylo u předchozích mláďat, a o to je pro nás významnější,“ doplnil.

Rodiči dvou ptáčat jeřába mandžuského je Albert a Amálka. Kurátor ptáků Antonín Vaidl uvedl, že jejich původ je vzácný. Albert pochází z japonské zoo Saitama a Amálka je z Pekingu a je od roku 1998 nejdéle žijícím jeřábem mandžuským v pražské zahradě. „Mláďata dostávají třikrát denně míchanici a hmyz, který jim rodiče nosí na špičce zobáku, odkud ho mláďata sezobávají,“ uvedli chovatelé. Návštěvníci mláďata uvidí v expozici Ptačích mokřadů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované