Hlavní obsah

Ve Slovinsku se až na výjimky nevyhnete karanténě i s testem

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

7. 8. 2020 9:40
aktualizováno • 7. 8. 2020 10:32

Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Té se dá vyhnout jen ve výjimečných případech.

Článek

Do karantény nemusí lidé, kteří si ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, pokud předloží negativní test na covid-19.

„S účinností od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14denní karanténě po vstupu do Slovinska. Tranzit skrze Slovinsko je možný bez následné karantény, pokud nebude trvat déle než 12 hodin,“ uvedlo dnes ministerstvo zahraničí. Přes Slovinsko řada českých turistů cestuje do Chorvatska.

Na webu Černínský palác vyjmenovává také okruh osob, na které se povinná karanténa při vstupu do Slovinska nevztahuje. Týká se například lidí přijíždějících za prací či z urgentních osobních a rodinných důvodů; ti musejí ovšem většinou předložit negativní test na koronavirus a opustit zemi do 24 hodin.

Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Zájem o cesty Čechů, kteří plánovali do Slovinska vyrazit, pravděpodobně kvůli desetidenní karanténě opadne. Zařazení České republiky Slovinskem na seznam středně rizikových zemí je výsledek nezvládnuté komunikace ministerstva zdravotnictví, řekl agentuře ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Slovinsko už na začátku července kvůli růstu počtu případů nemoci v Česku zařadilo celou zemi mezi středně rizikové státy. O pár dní později pak Lublaň toto omezení zmírnila, když za středně rizikový označila jen Moravskoslezský kraj. Od 17. července pak mohli Češi jezdit do Slovinska bez omezení.

Omezení pro Čechy zavedlo i Norsko – od půlnoci musejí po vstupu do této skandinávské země strávit deset dní v karanténě. Oslo zařadilo Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do červené kategorie na svém semaforu kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace.

V Česku v posledních dnech přibývá přes 200 nových případů covidu-19 denně, aktuálně je v republice přes 5 000 nakažených. Podle epidemiologů je nemoc v celé zemi i v lokálních ohniscích pod kontrolou, nešíří se komunitně a jen zlomek nemocných vyžaduje intenzivní péči.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované