Hlavní obsah

Verdikt v Rathově kauze: Korupce byla v Metrostavu součástí byznysu

Foto: Vojtěch Blažek

David Rath přišel k soudu ve druhé větvi korupční kauzy s vlastnoruční malůvkou. Tepal státní zastupitelství, že se kauza začala soudit až po dlouhých sedmi letech od zatčení.

Reklama

12. 10. 2020 9:45

Po sedmi měsících soudkyně sepsala písemné znění rozsudku ve druhé části úplatkářské kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Vysvětluje, proč potrestala i největší stavební firmu v zemi.

Článek

Když se Pavel Pilát postavil v soudní síni do ohrádky pro obžalované, jednoznačně prohlásil: „Nikomu jsem žádný úplatek neslíbil. Z žádného z důkazů moje vina nevyplývá.“

Odehrálo se to začátkem letošního roku, kdy soud začal projednávat druhou část korupční kauzy někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. A bývalý generální ředitel stavební společnosti Metrostav Pavel Pilát byl jedním z hlavních obžalovaných.

Soud v únoru celé skupině v čele s bývalým středočeským hejtmanem Rathem rozdal tresty - od vězení natvrdo a mnohamilionové pokuty až po podmínky.

Ale teprve nyní, po déle než sedmi měsících, soudkyně Iva Říhová dopsala a rozeslala obžalovaným písemný rozsudek, v němž podrobně vyjmenovala důkazy, které Ratha a spol. podle soudu usvědčily.

Soudkyně Říhová mimo jiné nepochybuje o tom, že právě společnost Metrostav, největší stavební firma v Česku, hrála v úplatkářském příběhu klíčovou roli.

„Nejednalo se o nějaké izolované selhání jednotlivce, nýbrž o součást jejich obchodní strategie, když čelní představitelé těchto společností byli s existujícím systémem ovlivňování veřejných zakázek obeznámeni a možnosti tímto způsobem veřejné zakázky získávat využívali,“ popsala soudkyně v dokumentu Rathův systém zakázek-losovaček, z něhož jako vítězové vycházely předem dohodnuté firmy.

Počítání úplatků

Rathova kauza má dvě větve - za tu první už Rath rok sedí ve vězení, dostal sedm let. Druhá se týkala hlavně zdravotnických zakázek a kromě Ratha, jeho spolupracovníků manželů Kateřiny a Petra Kottových byli obžalovaní manažeři stavebních firem. Slíbené úplatky dosáhly podle policie 60 milionů.

Soudkyně krajského soudu Říhová během vyhlašování druhého rozsudku příliš nerozvedla, jak k vině Ratha a firem došla. Rathovi určila osm let, Kottovým také.

Teprve teď je možné z písemného rozsudku, který Seznam Zprávy pročetly, zjistit o verdiktu víc.

Ratha stejně jako v první části případu usvědčily policejní odposlechy. Ve druhém pokračování případu chyběl tak silný důkaz jako bylo v první části sedm milionů v tašce na víno, s nimiž hejtmana v květnu roku 2012 zatklo policejní komando.

Ale i nahrávky z domu manželů Kottových na druhé odsouzení stačily. Například: jedna ze zakázek uvedených v obžalobě se týkala nákupu sanitek pro středočeskou záchranku. Trio Rath-Kottová-Kott za ně vyinkasovalo úplatek 6,7 milionu. Mikrofony, které detektivové tajně namontovali mimo jiné do kuchyně Kottových, zachytily, jak se manželé domlouvají na vyzvednutí peněz a také na jejich dělení.

„Přijede nejdřív ve čtvrt na osm, my v šest s ním budeme mít schůzku, pojedeme domů, doma budeme po půl sedmý, ty to za půl hodiny přeci přepočítáš… Já i pomůžu, budu počítat s tebou,“ říká Kottová na jednom z odposlechů - poté, co její muž úplatek za sanitky převzal.

Úplatek podle rozsudku zprostředkoval tehdejší ředitel záchranky Martin Houdek, i když soudkyně Říhová v písemném verdiktu přiznává, že se nepodařilo prokázat, že by zakázka na sanitky byla zmanipulovaná ve prospěch vítězné firmy.

Martin Houdek u výslechu tvrdil, že rozhodně nešlo o úplatek - Kott prý potřeboval peníze na dům v Rudné u Prahy. „On říkal: Díky, bez tebe bychom tehdy tenhle barák nepořídili,“ vysvětloval Houdek.

Tresty ve druhé větvi Rathovy kauzy:

David Rath – 8 let vězení, pokuta 18 milionů

Kateřina Kottová – 8 let vězení, pokuta 20 milionů

Petr Kott – 8 let vězení, pokuta 20 milionů

generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát – podmínka 3 roky, pokuta 3 miliony

manažer Metrostavu Jiří Anděl – 5 let vězení, pokuta 250 tisíc

Metrostav - 3 roky zákaz účasti ve veřejných zakázkách, pokuta 10 milionů, trest zveřejnění rozsudku

ředitel středočeské záchranky Martin Houdek – podmínka 3 roky, pokuta 2 miliony

bývalý ředitel Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský – 6 let vězení, pokuta 1 milion

členka společnosti ML Compet Lucia Novanská – 5 let vězení, pokuta 500 tisíc

manažer společnosti Puro-Klima Martin Jireš – podmínka 3 roky, pokuta 2 miliony

společnost Hospimed – zákaz účasti ve veřejných zakázkách na 5 let, pokuta 2 miliony a zveřejnění rozsudku

společnost Aveza – trest zrušení firmy

společnost ML Compet – trest zrušení firmy

společnosti Konstruktiva Branko – trest propadnutí majetku a zveřejnění rozsudku

společnost Puro-Klima – zákaz účasti ve veřejných zakázkách na 2 roky, pokuta 2 miliony a zveřejnění rozsudku

společnost Jipe – zákaz účasti ve veřejných zakázkách na 3 roky a zveřejnění rozsudku

společnost Tenton – trest zveřejnění rozsudku

Soudkyně: Byl to systém

Firma Metrostav jako celá právnická osoba pak byla obžalovaná v případech mnoha set milionových zakázek v nemocnicích v Kladně a v Kolíně.

A s ní i konkrétní manažeři: už zmíněný šéf Pilát a vysoký manažer stejné firmy Jiří Anděl.

Pavel Pilát dostal v únoru tříletou podmínku a třímilionovou pokutu. Manažer Anděl pět let vězení a zaplatit musí 250 tisíc. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, případ bude ještě projednávat odvolací soud.

Ale především velmi tvrdý trest dostala celá firma Metrostav: tři roky se nesmí účastnit veřejných zakázek. Což by mohlo mít pro společnost se třemi tisícovkami zaměstnanců a polovinou tržeb právě z veřejných tendrů kritické následky.

Metrostav si podle obžaloby fakticky napsal podmínky soutěží sám na sebe: tak, aby nikdo jiný nemohl vyhrát. V podmínkách například stálo, že vítěz nesmí zdravotnické vybavení pavilonů nakoupit od subdodavatelů. Ale že musí jít do soutěže už se zavedenými firmami, které přístroje nabízejí. A s těmi se Metrostav podle soudu tajně předem dohodl.

Oba manažeři Metrostavu se snažili už při výsleších zpochybnit policejní nahrávky - tentokrát z kanceláře ředitelky kladenské nemocnice Kottové.

„Nemůžu ovlivnit, co o mně říkají třetí osoby,“ reagoval u soudu Pilát. „V těchto hovorech docházelo k fabulacím a dezinterpretacím skutečnosti. Nic z toho se nezakládá na pravdě,“ dodal.

Například věta „všichni jsme měli chyby v těch nabídkách“ pronesená manažerem Andělem před Kottovou však podle soudu jednoznačně říká, že Metrostav znal předem nabídky ostatních uchazečů v soutěžích.

S ředitelem Pilátem zase jindy Kottová řešila, že jsou lidé z Metrostavu neopatrní a nebezpečně často sdělují citlivé informace do telefonů. A dohodla si s ním také například předání desetimilionového úplatku za výstavbu paviionu očního oddělení v Kolíně: v kódované řeči si měla Kottová SMSkou postěžovat, že na stavbě zatéká voda do výtahových šachet.

Mimochodem z téhle zakázky dostal přímo Rath podle soudu šest milionů, Kottovi čtyři. Manželé pak na jiné nahrávce říkají, že jim na společné schůzce připadal hejtman „euforický“. Protože brzy dostane svůj podíl z kolínské zakázky.

Metrostav se snažil u soudu bránit tím, že podle zákona se může firma z trestní kauzy vyvinit. To když - zjednodušeně řečeno - u soudu prokáže, že trestný čin byl jen „úlet“ konkrétního člověka - selhání jednotlivce, který porušil firemní kulturu a vnitřní etické kodexy.

Jenže soudkyně Říhová tohle Metrostavu neuznala s odkazem na to, že korupce podle ní vycházela z nejvyššího patra firmy.

„U žádné z obžalovaných právnických osob nelze dospět k závěru, že by ve vztahu k řešeným skutkům učinila vše, co po ní lze spravedlivě požadovat, aby spáchání předmětných trestných činů osobou či osobami, jejichž jednání je jim v konkrétních bodech přičítáno, zabránila,“ napsala Říhová do rozsudku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované