Hlavní obsah

Vesmírná loď Cygnus dopravila na ISS tři tuny zásob, mimo jiné i 3D tiskárnu a zásobu zmrzliny

Mezinárodní vesmírná stanice. (Video: Redakce Seznam, NASA)

 

Reklama

19. 11. 2018 11:18

Kosmickou loď Cygnus do vesmíru vynesla raketa Antares americké společnosti Northrop Grumman, která odstartovala v sobotu. Start byl původně plánován na čtvrtek a poté na pátek, kvůli nepříznivému počasí byl ale opakovaně odložen.

Článek

Raketa odstartovala z kosmodromu na americkém ostrově Wallops u atlantického pobřeží USA. K ISS dorazila den po ruské nákladní lodi Progress, která k vesmírné stanici zamířila v pátek. Cygnus na palubě nesla zásoby a další materiál o váze víc než tři tuny. Podle agentury AP loď posádce dopravila mimo jiné 3D tiskárnu a zásobu zmrzliny.

Posádku ISS nyní tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Tuto trojici měli v říjnu doplnit ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague, ale kvůli selhání nosné rakety Sojuz-FG se museli nouzově vrátit na Zemi.

Loď Cygnus se k ISS vydala už podesáté, první let se uskutečnil v září 2013. Od ISS se odpojí příští rok v únoru a po průletu atmosférou její zbytky dopadnou do Tichého oceánu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované