Hlavní obsah

Video: Takhle zasáhl Indii cyklon Yaas. Obří vlny zaplavily města

Bez komentáře: Cyklon Yaas je druhou bouří, která Indii zasáhla za posledních deset dní. Minulý týden udeřil na západní pobřeží Indie cyklon Tauktae, jenž si vyžádal více než 150 obětí a způsobil rozsáhlé škody na majetku.Video: AP

 

Reklama

26. 5. 2021 12:25

Cyklon Yaas přinesl na východní pobřeží Indie prudký déšť a vysoké přívalové vlny. Ze zasažené oblasti se muselo odsunout na 1,1 milionu lidí, informovala agentura AP.

Článek

Evakuace probíhá v době, kdy se Indie potýká s rekordním nárůstem počtu nakažených koronavirem a stále přibývá i obětí.

Prognózy, pokud jde o počasí, rovněž nejsou dobré. Meteorologové vydali varování před silným větrem a srážkami, očekávají záplavy v níže položených oblastech.

Yaas už si vyžádal dva mrtvé a poškodil desítky domů ve státech Bangla a Odiša, které zasáhl déšť a bouře ještě dříve, než se cyklon dostal nad pevninu. Obě oběti zemřely po zásahu proudem z elektrického vedení, jež strhl vítr.

Ve středu hlásily úřady z postižených míst rozsáhlé výpadky proudu, vyvrácené elektrické sloupy i stromy a poškozené budovy.

Rychlost větru, který cyklon provází, nyní dosahuje 130–140 kilometrů v hodině s nárazy až 155 kilometrů v hodině, uvedl indický meteorologický úřad.

Voda z prudkých srážek i vzedmutých vln už zaplavila pobřežní oblasti obou států. Televizní záběry ukázaly turisty vyhledávanou oblast města Digha ve státě Bangla, kde je v ulicích po kolena vody. Přílivové vlny dosahují výšky až čtyř metrů.

Letiště v Kalkatě preventivně uzavřelo provoz až do osmé hodiny večer místního času. Stejné opatření přijala i místní železnice. Úřady předem nařídily všem lodím, aby nevyplouvaly a uchýlily se do bezpečných přístavů.

Cyklon Yaas je druhou bouří, která Indii zasáhla za posledních deset dní. Minulý týden udeřil na západní pobřeží Indie cyklon Tauktae, jenž si vyžádal více než 150 obětí a způsobil rozsáhlé škody na majetku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované