Hlavní obsah

Video: Tropická bouře Elsa se prohnala Karibikem a míří na Floridu

Bez komentáře: Tropická bouře Elsa se prohnala karibskou oblastí a míří na Floridu. (Video: AP)

 

Reklama

7. 7. 18:00

Tropická bouře Elsa se přesunula k pobřeží amerického státu Florida poté, co přinesla přívaly srážek na Kubu a jinde v Karibiku si vyžádala nejméně tři mrtvé. Místní úřady se připravují na silný déšť spojený se záplavami.

Článek

Bouře mezitím přechodně zesílila na hurikán prvního stupně na pětibodové škále a směřuje k pobřeží státu. S odkazem na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informují tiskové agentury.

Kolem 05:00 středoevropského času se bouře nacházela asi 105 kilometrů na jihozápad od floridského města Tampa a pohybovala se směrem na sever rychlostí 22 kilometrů v hodině.

Živel zároveň provázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Varování platí asi pro 300 kilometrů dlouhý úsek pobřeží od Tampy na sever.

„Předpokládá se, že Elsa dorazí k severnímu pobřeží Floridy podél zálivu do pozdního středečního rána, a pak se ve čtvrtek přesune přes jihovýchodní USA,“ uvádí NHC. Státy Georgia a Jižní Karolína by Elsa měla zasáhnout ve středu večer a ve čtvrtek.

V noci na dnešek místního času hrozila v částech západní a centrální Floridy tornáda, varování podle agentury Reuters nadále platí pro severní Floridu, jihovýchodní Georgii a východ Jižní Karolíny.

Silný vítr a vydatné lijáky Elsa v úterý přinesla na ostrovy Key West, kde zaplavila ulice. Jako hurikán byla klasifikovaná i na konci minulého týdne, pak ale zeslábla na tropickou bouři.

Nejdříve se prohnala přes Barbados, Svatou Lucii a Dominikánskou republiku a další karibské ostrovy, přičemž způsobila nejméně tři úmrtí. Na Kubě před jejím příchodem evakuovali asi 180 000 obyvatel, nakonec však Elsa Kubu velkých záplav ušetřila, a naopak v částech země pomohla naplnit vodní nádrže.

Podle předběžných odhadů způsobila Elsa na Svaté Lucii škody až 12 milionů dolarů (téměř 260 milionů Kč) a 5,3 milionů USD (skoro 115 milionů Kč) na Jamajce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované