Hlavní obsah

Vláda odvolala zmocněnce pro jádro. Dozvěděl jsem se to z televize, říká Míl

Foto: Seznam Zprávy

Jaroslav Míl

Reklama

29. 3. 17:55
aktualizováno • 29. 3. 22:34

Jaroslav Míl už není ve funkci vládního zmocněnce pro jadernou energetiku. Agendu jeho skupiny si pod sebe stáhne Ministerstvo průmyslu. Míl se podle svých slov o odvolání dozvěděl až z tiskové konference.

Článek

Vláda odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda jeho skupiny se postupně přesune pod Ministerstvo průmyslu, kde by měla vzniknout nová sekce. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Ministr uvedl, že bez bezpečnostní prověrky, kterou Míl nemá, je obtížné připravit jakýkoli dokument týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr také poukázal na špatnou komunikaci mezi skupinou pod vládním zmocněncem a další skupinou na Ministerstvu průmyslu.

Míl byl zmocněncem od února 2019. V minulosti byl předsedou představenstva a generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

„Současný personální stav, který je v rámci přípravy nového jaderného bloku, je s ohledem na chybějící bezpečnostní prověrky komplikovaný ve smyslu určité komunikace. Prokázalo se, že bez bezpečnostní prověrky je velmi složitá příprava jakéhokoli dokumentu,“ řekl Havlíček.

Agenda zmocněnce se tak v posledních dnech začala převádět pod úřad Ministerstva průmyslu. „Současně připravujeme vytvoření sekce, která bude mít svého náměstka a bude odpovědná za přípravu jádra,“ poznamenal ministr.

Jaroslav Míl pro Českou televizi v pondělí večer uvedl, že se o svém odvolání dozvěděl až z tiskové konference po jednání vlády. Minulý týden v pátek měl přitom jednání přímo s ministrem Havlíčkem a jeho týmem.

„Nicméně potom jsem se v médiích dozvěděl, že má být v pondělí Bezpečnostní rada státu a potom zasedání vlády. Moje role je koordinační vůči resortům, tak jsem si vyžádal podklady pro tato jednání a neobdržel jsem je,“ popsal Míl poslední dny ve funkci.

Pro Českou televizi také odmítl, že by byla pro jeho funkci potřeba bezpečnostní prověrka – v popisu jeho práce nebylo jednat se zpravodajskými službami.

Další postup ohledně stavby nového dukovanského bloku dnes probírala Bezpečnostní rada státu a následně vláda. Z vyjádření Ministerstva průmyslu minulý týden vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. To vyvolalo kritiku opozice.

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, vytvoří pracovní skupina zastřešená Ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či Ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči Česku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované