Hlavní obsah

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Foto: Seznam Zprávy

Na pomoc budou mít kromě cestovek nárok i agentury či průvodci.

Reklama

19. 10. 2020 17:12

Vláda schválila finanční pomoc pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce. Firmám, které postihla pandemie koronaviru, přerozdělí celkem 500 milionů korun.

Článek

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun, schválila vláda. Na Twitteru to napsala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ta minulý týden uvedla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu.

Cestovní kanceláře by podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, měly mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok.

Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50 000 korun.

Průvodci by měli mít možnost dostat 50 000 korun, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deset hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj.

Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou Ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40 000 korun.

Pomoc z programu COVID cestovní ruch by měla být poskytována na základě pravidel podpory de minimis, která má limit 200 000 eur (asi 5,3 milionu Kč). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by ale mělo případně jednat o využití tzv. dočasného rámce na tento program. Maximální suma z veřejné podpory na jednoho žadatele je v tomto případě 800 000 eur (asi 21 milionů Kč). Program by měl být podle materiálů spuštěn nejpozději do konce listopadu.

Počet cestovních kanceláří od začátku roku do 1. října podle MMR klesl o 100 na 756. Naopak nově jich od počátku roku vzniklo 20. Dočasně přerušilo činnost 104 kanceláří, 11 jich ukončilo provoz a sedm vyhlásilo úpadek.

V cestovních kanceláří a agenturách je zaměstnáno zhruba 14 000 lidí.

Z důvodu pandemie čelí cestovní kanceláře, agentury i průvodci výrazným ztrátám. Podle MMR má šest největších cestovních kanceláří v zahraniční na zálohách na zájezdy zaplaceno 1,5 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované