Hlavní obsah

„Dostali dar z nebes.“ Piráti jsou na cestě z krize

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Piráti v půlce června při akci „protikorupční úklid“.

Zatímco vládní strany se vypořádávají s dozvuky bitcoinové kauzy, která stála křeslo ministra spravedlnosti Pavla Blažka, opozičním Pirátům jako by znovu vlila krev do žil. Využili ji k oprášení boje proti korupci.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Po loňském neúspěchu ve dvou volbách, odchodu z vlády Petra Fialy i výměně vedení se Piráti ocitli možná v nejhlubší krizi od svého vzniku. Letos ale jakoby začali chytat druhý dech. Zatímco ještě na začátku roku se v průzkumech pohybovali okolo pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny, nyní - tři měsíce před volbami - se jejich pozice otáčí a vypadá to, že se strana odrazila ode dna.

Projevuje se to jak v energii, se kterou nyní dělají kampaň, tak i na voličské podpoře v průzkumech. Podle nejnovějšího modelu agentury Ipsos by Piráti získali 6,7 procenta. V průzkumu STEM za druhou polovinu června dosáhli dokonce nejlepšího výsledku od začátku roku, volilo by je bezmála osm procent lidí.

Z dlouhodobých dat STEM plyne, že Piráti pomalu nabírají voliče zhruba od konce května, kdy vyšla najevo Blažkova transakce s bitcoiny. Naproti tomu podpora vládních stran spíš stagnuje. Poslední data agentur STEM i Ipsos už reflektují i dohodu Pirátů se Zelenými, kteří v roli expertů doplní pirátské kandidátky do voleb. Zelení přispějí třiceti lidmi v celkem osmi krajích.

Kauza bývalého vládního partnera Piráty nakopla k aktivnějšímu protestu proti ODS, ale i celé koalici. Už pár dnů po zveřejnění transakce strana tlačila na rezignaci tehdejšího ministra spravedlnosti Blažka a později i na odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), který měl být o přípravě daru předem informován.

Později začali situaci využívat i aktivněji ve své kampani, když pirátští lídři převlečení za úklidovou četu objížděli ministerstva i centrálu hnutí ANO a symbolicky tam „uklízeli“ korupci.

Piráti se tak vracejí ke své původní image protikorupční strany. „Právě bitcoinová kauza je pro ně darem z nebes a živou vodou,“ míní politolog Daniel Šárovec. Podle něj využili, že jsou opoziční stranou a nejsou tak s aférou ani nepřímo spojeni, jako kdyby byli koaličním partnerem.

Že je jim v tomto nastavení dobře, potvrzuje i šéf strany Zdeněk Hřib. „Antikorupční rétorika se Pirátům vyplácí dlouhodobě, protože se na boj proti korupci zaměřujeme a naši voliči a příznivci tyto aktivity od nás očekávají,“ řekl Seznam Zprávám.

Nebýt bitcoinové kauzy, Piráti by v kampani podle Šárovce těžko hledali nějaká vůdčí téma, kterými by na sebe strhli pozornost.

Nahrává jim ale i další dění. Koncem června odvolací senát Vrchního soudu v Praze zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo týkající se předsedy ANO Andreje Babiše. V červenci zase začne soud projednávat kauzu Dozimetr, do které byl zapleten mimo jiné bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.

Přestože Hřib zdůrazňuje, že program strany nestojí jen na boji proti korupci, nastiňuje, že v dalších týdnech budou Piráti dále upozorňovat na problémy, s nimiž se země potýká, včetně zásadních korupčních kauz jako je právě Dozimetr, Čapí hnízdo nebo FN Motol.

Podle volebního manažera strany Jana Fáry Andrše je za růstem podpory v průzkumech právě vysoká důvěra veřejnosti vůči Pirátům v protikorupčních otázkách. „Jsme schopni znovu a znovu ukazovat, že umíme proti korupci zakročit. Piráti jsou whistlebloweři, kteří jsou schopní odhalovat věci, prosazovat zákony potírající korupci. I kampaňovou kreativitou umíme lidi přesvědčit, že boj proti korupci je naše téma,“ popisuje Andrš.

Proti všem

Politolog Šárovec připomíná, že pirátská rétorika nyní opět míří takzvaně proti všem. Tak, jak to předvedli už před osmi lety.

„Chtějí jakoby dát vzpomenout na rok 2017, kdy je silný antiestablishmentový apel dostal do Sněmovny. Minimálně pro část elektorátu to může být zajímavé, protože se jako opozice chtějí odlišovat od ANO nebo SPD,“ očekává politolog.

Paralela s rokem 2017 a úspěšnou pirátskou kampaní s heslem Pusťte nás na ně je očividná. Tehdy Piráti v čele s Ivanem Bartošem jezdili ve videoklipu vězeňským autobusem, který znázorňoval kauzy vrcholných politiků. Letos začlenili podobně dodávku s nápisy „ultralegální bitcoiny“ nebo „Dozimetr“. I takto znovu potvrzují, že hodlají před volbami varovat i před svými někdejšími partnery, se kterými seděli do loňského podzimu ve vládě.

Podle Šárovce se však Piráti budou muset vypořádávat i s tím, že podstatnou část volebního období vládli se současnými čtyřmi koaličními stranami. Protestní nastavení proto nyní nemusí působit až tak autenticky. „Může to být možná důvod, pro který jim někteří voliči neuvěří antiestablishmentový a protikorupční apel, tedy, že s někým seděli měsíce ve vládě a nyní se rozhodli najednou proti nim tvrdě brojit,“ popisuje.

Šárovec se zároveň domnívá, že kritika vlády bude další měsíce ještě sílit, a to hlavně s vidinou vyššího volebního zisku. „Budou se snažit zabetonovat v pásmu mezi 5 a 10 procenty, aby měli vstup do Sněmovny jistý,“ dodává.

S letními měsíci se voliči obecně méně zajímají o politiku a projevuje se to i v kampani stran. Piráti proto v půlce prázdnin nasadí oddechovější akce i komunikaci. Příznivce pozvou na drink nebo třeba rafty. „Chystáme speciální letní kampaň. Ale budeme se věnovat také ekonomickým tématům. Životní náklady jsou pro naše voliče velké téma. Bude to tedy hodně i o peněženkách,“ popisuje Fára Andrš.

Po vládních Spolu či Starostech připravují Piráti také roadshow, na které by špičky strany měly s lidmi debatovat. I opoziční strany budou přes prázdniny více sázet na odlehčenější formu mítinků. První místopředseda ANO Karel Havlíček například ve středu v pražských Modřanech zahájil letní program s názvem „Pojď na Karla“, kde lidem čepoval pivo a malinovku. SPD zase láká voliče na levné potraviny na svých jarmarcích. Další zastávky plánuje v září.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované