Hlavní obsah

Jaký je termín a systém voleb do senátu a kdy proběhne druhé kolo

Foto: Profimedia.cz

Senát Parlamentu České republiky – ilustrační foto.

Reklama

14. 8. 2019 9:00

V roce 2020 probíhají senátní volby.

Článek

První volby do Senátu se v Česku konaly v roce 1996. Třetina senátorů byla tehdy volena na 2 roky, třetina na 4 roky a třetina na 6 let. Senát čítá 81 senátorů, kteří jsou voleni v 81 obvodech.

Termín voleb

Volby do Senátu se konají každé 2 roky, kdy se vymění třetina senátorů. Termín určuje prezident republiky, v roce 2020 se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. října. Volební místnosti budou otevřeny v pátek 2. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin.

Druhé kolo se koná o týden později, v pátek 9. října jsou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin a v sobotu 10. října od 8 do 14 hodin.

Kdo může kandidovat

Na post senátora může kandidovat občan České republiky, kterému je nejméně 40 let. Znovu usilovat o zvolení může i stávající senátor, pokud mu občané v jeho obvodu důvěřují a znovu ho zvolí, může pokračovat ve své práci na půdě Senátu více období.

Systém voleb

Každé dva roky se konají volby ve a vymění se jedna třetina senátorů. Voliči, kterým musí být minimálně 18 let, vybírají z kandidátů, které jim představí politické strany nebo mohou vybírat z kandidátů nezávislých.

Senátorem je zvolen kandidát, který ve svém obvodě získá od voličů 50 % hlasů. V případě, že žádný z kandidátů nezíská 50 %, koná se druhé kolo. Do druhého kola voleb postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů v kole prvním. Vítězem druhého kola je kandidát, který získá ve druhém kole větší počet hlasů.

Zánik mandátu

V případě zániku mandátu senátora v průběhu jeho volebního období, vyhlašuje prezident republiky doplňovací volby v daném volebním obvodu. Konají se nejpozději 90 dnů po zániku mandátu předešlého senátora. V doplňovacích volbách je senátor volen pouze na zbylé volební období. V případě, že mandát zanikne rok před jeho uplynutím, doplňovací volby se nekonají.

Více o volbách do Senátu se dočtete zde >

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované