Hlavní obsah

V roce 2020 se na podzim opět změní třetina Senátu. Kdo může kandidovat a jaký je systém voleb?

Foto: Profimedia.cz

Senát Parlamentu České republiky – ilustrační foto.

14. 8. 2019 9:00

Na podzim 2020 nás po dvou letech opět čekají senátní volby

Článek

První volby do Senátu se v Česku konaly v roce 1996. Třetina senátorů byla tehdy volena na 2 roky, třetina na 4 roky a třetina na 6 let. Senát čítá 81 senátorů, kteří jsou voleni v 81 obvodech.

Termín voleb

Volby do Senátu se konají každé 2 roky, kdy se vymění třetina senátorů. Termín určuje prezident republiky, v roce 2020 není zatím stanovené přesné datum, ale volby se budou konat na podzim.

Kdo může kandidovat

Na post senátora může kandidovat občan České republiky, kterému je nejméně 40 let. Znovu usilovat o zvolení může i stávající senátor, pokud mu občané v jeho obvodu důvěřují a znovu ho zvolí, může pokračovat ve své práci na půdě Senátu více období.

Systém voleb

Každé dva roky se konají volby ve 27 volebních obvodech a vymění se jedna třetina senátorů. Voliči, kterým musí být minimálně 18 let, vybírají z kandidátů, které jim představí politické strany nebo mohou vybírat z kandidátů nezávislých.

Senátorem je zvolen kandidát, který ve svém obvodě získá od voličů 50 % hlasů. V případě, že žádný z kandidátů nezíská 50 %, koná se druhé kolo. Do druhého kola voleb postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů v kole prvním. Vítězem druhého kola je kandidát, který získá ve druhém kole větší počet hlasů.

Zánik mandátu

V případě zániku mandátu senátora v průběhu jeho volebního období, vyhlašuje prezident republiky doplňovací volby v daném volebním obvodu. Konají se nejpozději 90 dnů po zániku mandátu předešlého senátora. V doplňovacích volbách je senátor volen pouze na zbylé volební období. V případě, že mandát zanikne rok před jeho uplynutím, doplňovací volby se nekonají.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené