Hlavní obsah
Online

Volební štáb Seznam Zpráv: Nerudová, Juchelka i odposlech nového prezidenta

Nahlédněte do volebního štábu Seznam Zpráv v centru Prahy. Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

28. 1. 13:45
aktualizováno • 28. 1. 19:21

Živé komentování druhého kola prezidentských voleb s  politiky, autory a komentátory Seznam Zpráv.

Článek

Volební štáb Seznam Zpráv moderovaly Marie Bastlová a Lenka Kabrhelová v centru Prahy. Na místě bylo přes 150 čtenářů a posluchačů Seznam Zpráv.

Výsledky glosovali Jindřich Šídlo ze Šťastného pondělí, komentátor Martin Čaban a šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. Datová novinářka Kateřina Mahdalová už ve 14:30 podle predikce Seznam Zpráv určila, kdo je definitivním vítězem prezidentské volby.

Z volebních štábů Petra Pavla a Andreje Babiše se živými vstupy hlásil Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková z politického podcastu Vlevo dole.

Marie Bastlová pro podcast Ptám se já před publikem zpovídala prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou, která v druhém kole podporovala Petra Pavla, a poslance ANO Aleše Juchelku.

A nechybělo ani živé natáčení Zpravodajského podcastu 5:59.

To nejzajímavější z přenosu si přečtěte v online reportáži níže.

+22

 • Analytička: Výsledek nám vychází 58 % na 42 %

  Podle datové analytičky Seznam Zpráv Kateřiny Mahdalové s jistotou 99 % vyhraje prezidentské volby generál ve výslužbě Petr Pavel. Ukázala to predikce Seznam Zpráv. „Vycházíme z hluboké znalosti chování voličů. Matematický model počítá se vzorci chování voličů v minulých volbách,“ vysvětluje. Aby predikce nevyšla, musela by se podle Mahdalové „velká část okrsků zachovat velice nestandardně“.

  V tuto chvíli také predikce ukazuje, že Pavel by měl získat 58 % hlasů a expremiér Andrej Babiš 42 %.

 • Pohled do štábu

  Foto: Michal Turek

  Pohled do volebního štábu: na place Marie Bastlová, Jiří Kubík, Martin Čaban a Lenka Kabrhelová.

 • Predikce volebních výsledků

  Datoví specialisté Seznam Zpráv připravili i pro druhé kolo prezidentské volby vlastní predikci výsledků. O postupu expremiéra Andreje Babiše a generála ve výslužbě Petra Pavla do druhého kola se čtenáři Seznam Zpráv dozvěděli pět minut od chvíle, kdy Český statistický úřad zveřejnil první sečtené hlasy. Jak to podle jejich předpokladů dopadne dnes?

  „Vyhrává Petr Pavel. Víme to na 99 %,“ říká v přímém přenosu ve volebním štábu datová analytička Seznam Zpráv Kateřina Mahdalová.

 • Kubík a Čaban o prvních výsledcích

  Jsou sečteny první hlasy. Generál ve výslužbě Petr Pavel zatím vede s 51,79 % hlasů. Andrej Babiš má v tuto chvíli 48,20 %. „Je to překvapení, protože se teď sčítají malé obce. A to jsou místa, o kterých i Andrej Babiš mluvil, že budou pro něj a že to bude boj Prahy proti obcím,“ říká komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban. Podle šéfredaktora SZ Jiřího Kubíka je už prvních čísel volební účasti patrné, že „mobilizace zafungovala“.

 • Václav Dolejší ze štábu Petra Pavla

  V druhém volebním štábu, který patří generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi, reportuje Václav Dolejší (podcast Vlevo dole). V komplexu Forum Karlín se podle něj objevují lidé ve flanelových košilích, které se staly symbolem jeho kampaně. „Po sečtení prvních hlasů Petr Pavel vede a to tady nejspíš náladu nakopne,“ říká Dolejší.

 • Přání Vlevo dole

  V telemostu z Babišova štábu pronesla Lucie Stuchlíková jedno přání, o němž prý ví, že se jí jen tak nesplní.„Chtěla bych Andrejovi Babišovi položit otázku, na kterou mi odpoví.“

 • Lucie Stuchlíková ze štábu Andreje Babiše

  Telemostem jsme se spojili s volebními štáby Andreje Babiše a Petra Pavla. V prvním jmenovaném reportuje Lucie Stuchlíková, kterou znáte z podcastu Vlevo dole.

  „Pamatuju si, že jsme tady v té místnosti byli v roce 2013 prakticky s celým hnutím ANO, protože tehdy jejich politici netušili, že novináři nejsou kamarádi,“ říká Stuchlíková. Postupně se ale podle ní štáb měnil. Nejdříve se politici z hnutí ANO přesunuli na balkón, potom do oddělených místností, kam se za nimi reportéři nedostanou.

 • První komentář ve volebním štábu

  Ještě před sečtením prvních hlasů ve volebním štábu Seznam Zpráv zaznívají první komentáře. Týkají se kampaně, se kterou jsme se v uplynulých 14 dnech potýkali. „Tyhle volby byly nejdivočejší ze tří, které jsme prožili. Tolik emocí, tolik žonglování se silnými slovy jako ‚válka‘ nebo ‚katastrofa‘, to jsme minule nezažili,“ říká šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

  Komentátor Martin Čaban doplňuje, že kdyby expremiér Andrej Babiš neměl válku na Ukrajině, „musel by si ji vymyslet“.

 • Tipovačka ve volebním štábu

  Diváci, kteří dorazili do volebního štábu, mohli tipovat, kolik procent hlasů oba kandidáti dostanou. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má podle nich šanci 44,18 % hlasů a generál ve výslužbě Petr Pavel 55,76 %. Pokud nás sledujete on-line, zapojte se také – napište své tipy, postřehy komentáře on-line – a připojte #volebnistabSZ.

 • Volební štáb začíná

  Už v prvním kole jsme nabídli na Seznam Zprávách zcela nový formát – volební štáb. V kavárně v centru Prahy komentovali průběh sčítání se svými hosty naši podcasteři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší. V sobotu odpoledne na tuto tradici navazujeme.

  Během sčítání postupně vystoupí datová analytička Kateřina Mahdalová s predikcí výsledků nebo špičkoví komentátoři Jindřich Šídlo a Martin Čaban. Hostem speciálního dílu Ptám se já budou poslanec Aleš Juchelka (ANO) a bývalá kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, která ve druhém kole podpořila generála ve výslužbě Petra Pavla. Hostem podcastu 5:59 bude šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

Reklama

Hlavní zprávy