Hlavní obsah

Zeman podpořil v prezidentské volbě Babiše

Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

Miloš Zeman (vlevo) podpořil v prezidentské volbě Andreje Babiše.

Reklama

8. 1. 8:02
aktualizováno • 8. 1. 11:09

Podle Miloše Zemana by měl mít prezident politické zkušenosti, což Andrej Babiš splňuje.

Článek

Česko by mělo mít prezidenta s politickými zkušenostmi, uvedl necelý týden před přímou volbou nové hlavy státu končící Miloš Zeman v pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1. Jako jediný ze tří favorizovaných kandidátů splňuje podle něj tuto podmínku pouze expremiér Andrej Babiš (ANO).

Nemyslí si, že finišující kampaň ovlivní soudní rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo, protože o případu už společnost ví mnoho. Městský soud v Praze vynese rozsudek v kauze, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách, v pondělí.

Zeman také uvedl, že chápe Babišův odmítavý postoj k účasti v předvolebních debatách. „Je logické, že máte mít diskuzi jeden na jednoho, ne jeden proti osmi,“ konstatoval s tím, že jiná bude situace před druhým kolem voleb.

Za ubohost označil Zeman páteční výrok kandidáta Petra Pavla o tom, že skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti Zemanově politice. Standarta se podle Pavla vrátí až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je, že hlavou státu nebude Babiš. Skupina Ztohoven po své akci tvrdila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem. Soud za akci členům skupiny udělil podmíněné tresty a povinnost nahradit přes 55 000 korun za poškozenou střechu a přestřižené lanko u stožáru, za ukradenou standartu měli zaplatit 8400 korun.

„Pokud Pavel zvyšuje nebo ovlivňuje svou popularitu s tím, že se stýká s pravomocně odsouzenými, kteří znesvětili jeden ze symbolů české státnosti, tak to vypovídá o něm samém a považuji to za ubohost,“ uvedl Zeman.

Ke kandidátce Danuši Nerudové Zeman řekl, že se omluvil slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové za slova, která pronesla na její adresu. Kandidátka na prezidentku Nerudová se v tomto ohledu vyjádřila loni v prosinci pro Radiožurnál při dotazu na to, jak se vyrovnává s tím, že je srovnávána se slovenskou prezidentkou. „Paní prezidentky (Čaputové) si velmi vážím. Nicméně pokud to srovnání vyplývá z toho, že jsme ženy a že jsme blond, tak to srovnání není na místě, protože máme za sebou jiný příběh. Já jsem ekonomka, řídila jsem univerzitu s rozpočtem dvě miliardy a 1500 zaměstnanci. Ona je právnička, která zabránila skládce,“ řekla Nerudová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Dalšího z devíti kandidátů Jaroslava Bašty (SPD) si prezident váží jako signatáře Charty 77 a politického vězně minulého režimu, na druhé straně má pochybnosti, zda je právně možné, aby prezident vládu odvolal, jak Bašta uvádí. Například podle ústavního právníka Jana Kudrny nebo vedoucího katedry ústavního práva na Univerzitě Karlově Marka Antoše prezident ze své vůle vládu odvolat nemůže.

„Je to pravomoc, kterou může prezident využít jen v krajním případě. Nemůže to udělat jen proto, že si to politicky usmyslí, že se mu konkrétní premiér nebo vláda osobně nelíbí,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Kudrna. Antoš pro web doplnil, že v článku 75 Ústavy ČR je napsáno, že prezident odvolá vládu, která nepodá demisi, ačkoliv ji byla povinna podat. „A tím se jeho pravomoc vyčerpává. Nemá pravomoc odvolat vládu za jiné situace, než jaká je tady popsána,“ dodal Antoš.

Reklama

Doporučované