Hlavní obsah

Vylepšili „fitko“ za sto milionů a zavřeli. Přežijí to, někteří další ne

Foto: Petra Krmelová

Investice do nového nerezového bazénu a dalších vylepšení stály víc než 100 milionů korun.

Reklama

3. 11. 2020 16:05

První lockdown využili k rekonstrukcím. Když přišla v první polovině října další mimořádná opatření, báli se, jestli to tentokrát ustojí. Majitelé fitness a jógových center většinou v první karanténě investovali nemalé částky.

Článek

Balance Club Brumlovka, součást BB Centra v Praze 4, využil jarního výpadku k obří plánované investici přesahující sto milionů korun. Ještě nebylo ani vše hotovo, sotva se vraceli stálí zákazníci a znovu ho vládní opatření uzavřela. Ztráty na ušlých příjmech a fixních nákladech klub vypočítal za měsíc uzavření na částku lehce převyšující deset milionů korun.

„Současná situace ve vztahu k fitness sektoru a našemu klubu se mi jen těžko popisuje bez emocí. V počátcích pandemie jsem si stejně jako moji kolegové připadala jako ve zlém snu, ze kterého se ráno jednoduše probudím a bude zase dobře. Po celou dobu ale věříme ve ‚světlo na konci tunelu‘, které jednoho dne přijde – jako klub to ustojíme,“ komentuje situaci pro SZ Byznys Petra Tyrpeklová, generální ředitelka Balance Club Brumlovka.

Ten má ale oproti jiným zařízením velkou výhodu. Patří do koncernu Passerinvest. Klub tak může v tomto nelehkém období využít finanční rezervy z minulých let. „Za tuto skutečnost vděčíme především našim akcionářům, kteří v minulosti veškeré volné prostředky ponechali v klubu jako rezervu na zajištění jeho stability a další rozvoj,“ říká Petra Tyrpeklová.

Rekonstrukce za sto milionů

Díky tomu mohla být rekonstrukce klubu naplánována s určitou velkorysostí a snahou o luxusní design, na materiálech se nešetřilo. Členové klubu mají k dispozici nový prostor recepce, zázemí šaten a sprch a už brzy také nový pětadvacetimetrový nerezový bazén, vířivku, spa s rozšířenou relax zónou se saunami, parní lázní či částí určenou výhradně ženám. To vše za zmíněných více než sto milionů.

Ani stavební práce nejdou přesně podle plánu, termíny se prodlužují kvůli preventivním karanténním opatřením a dodávky objednaného materiálu ze zahraničí se kvůli krizi také několikrát zpozdily.

+3

Na rozdíl od mnoha menších zařízení se snaží udržet i lidi, kteří u nich pracují takzvaně na volné noze.

„Troufnu si tvrdit, že jsme se jako jedni z mála k celé situaci postavili nadstandardně a rozhodli jsme se celý náš tým finančně podporovat po celou dobu uzavření klubu. Nepřistoupili jsme k žádným redukcím a naopak kromě zaměstnanců podporujeme i naše osobní trenéry, maséry a instruktory skupinových hodin,“ vysvětluje filozofii klubu generální ředitelka zařízení, které aktuálně dosáhne od státu pouze na podporu z programu Antivirus na náhrady mezd zaměstnanců.

Fitness komora má plán na znovuotevření

Na rozdíl od fitness a wellness studií s podobným investorským krytím zlomila těžká situace podruhé během půl roku některým fitness centrům vaz. „Už je pár případů těch, kteří to nepřežili. Víme, že už někteří zavřeli nebo o tom vážně uvažují,“ uvedla Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

Pro Seznam Zprávy dodala, že komora žádá znovuotevření a připravila plán přesných pravidel, za kterých by mohla „fitka“ otevřít, pokud se bude epidemická situace vyvíjet příznivě. Jde o bezpečnou organizaci lekcí i cvičení, dodržování rozestupů, hygieny a podobně.

Plán staví na zkušenostech z jara a na datech, podle kterých existuje jen minimální souvislost mezi nakaženými a fitness centry. Kromě toho komora upozorňuje na potřebu pohybu coby nejlepší prevence před nemocemi.

„Máme data studie SafeACTiVE, jejímž cílem bylo zmapovat riziko infekce covid-19 a míru nákazy ve fitness centrech. Jednoznačně potvrzují, že od poloviny března do poloviny října došlo v Evropě z více než 60 milionů návštěv k necelým 500 případům nákazy,“ řekla pro SZ Byznys Jana Havrdová. V samotném Česku v souvislosti s fitness došlo ke 23 případům nákazy, eviduje to Informační systém infekčních nemocí.

Komora hned na začátku nových mimořádných opatření spočítala ztráty jejích členů na víc než 140 milionů korun za týden.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované