Hlavní obsah

Vzpruha pro Boeing. Po USA se problémové Maxy vrátí i na evropské nebe

Foto: Shutterstock.com

Provoz letadel Boeing 737 MAX byl v březnu 2019 přerušen po nehodách v Indonésii a Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí.

Reklama

19. 1. 2021 13:35

Evropská agentura pro bezpečnost letectví patrně už příští týden obnoví povolení pro dříve problémové stroje Boeing 737 MAX. Řekl to šéf zmíněné agentury. Letouny, které předloni způsobily několik nehod, mohou už létat v USA.

Článek

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to dnes šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

„Dostane povolení létat od příštího týdne,“ řekl podle agentury Reuters Ky při videokonferenci s médii. Stroje 737 MAX budou moci podle něj létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vynutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Provoz letadel Boeing 737 MAX byl v březnu 2019 přerušen po nehodách v Indonésii a Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Systém stabilizace letu MCAS při nich kvůli vadnému senzoru tehdy letadla opakovaně posílal prudce dolů a posádka nedokázala nad letounem udržet kontrolu.

Minulý měsíc se Boeing 737 MAX po schválení změn od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) vrátil do provozu ve Spojených státech. Stroj už smí létat rovněž v Brazílii a ve středu by se měl vrátit na nebe i v Kanadě.

Reklama

Doporučované