Hlavní obsah

V Česku vzniká nová banka. Investory už pro ni Partners má

Foto: Partners

Šéf Partners Financial Services Petr Borkovec.

Reklama

18. 1. 11:40

Jednička na trhu finančního poradenství prozradila, se kterými investory jedná o vstupu do jí plánované banky. Čtyřicet procent bude držet jeden ze zakladatelů Partners Petr Borkovec.

Článek

V Česku vznikne nová banka. Připravuje ji poradenská společnost Partners Financial Services. Žádost o bankovní licenci podala skupina Partners těsně před koncem minulého roku. Česká národní banka firmě minulý týden schválila prospekt veřejné nabídky akcií. Podle něj společnost nabídne 7 920 listinných akcií firmy s názvem Partners BankIn o jmenovité hodnotě jedné akcie 625 Kč.

„Partners BankIn je speciální vehikl, který bude z 80 procent vlastnit naši banku. Půlku v něm držím já, půlku jsme nabídli našim ředitelům a manažerům. Bavíme se také třeba s Tomášem Čuprem (zakladatelem Rohlíku.cz, pozn. red.) nebo Pale Fire Capital,“ uvedl pro SZ Byznys šéf Partners Petr Borkovec.

Kdo bude vlastnit Partners Banku

80 % bude patřit firmě Partners BankIn. V ní bude 50,01 % držet spoluzakladatel Partners Financial Services Petr Borkovec, zbytek manažeři Partners Financial Services a další privátní investoři.

15% podíl bude držet další spoluzakladatel Partners Financial Services Radim Lukeš.

5 % bude patřit Partners Financial Services.

Z „branky“ bude banka

Plánovaný finanční dům se má jmenovat Partners Banka. Zatím ale nese název Partners Branka. „Nic, co nemá licenci, totiž nesmí mít ve jméně ‚banka‘. Až získáme licenci, branku přejmenujeme,“ vysvětlil Borkovec.

Předpokládá, že licenci od ČNB dostanou v prvním nebo druhém kvartálu příštího roku. Od jejího udělení budou pak na rozjezd a například zápis do platebních systémů potřebovat tři měsíce.

„Budeme fungovat hlavně přes mobil a nabírat klienty chceme také online. Budeme bankou primárně pro naše klienty a poradce,“ uvedl Borkovec. Stávající pobočky Partners Market se přejmenují na Partners Banka.

Technologicky bude banka podle Borkovce velmi vyspělá, postavená na moderních systémech. „Největší část zaměstnanců jsou ajťáci,“ říká. V čele připravovaného projektu stojí dlouholetý manažer ze skupiny ČSOB Marek Ditz.

Petr Borkovec, Partners

Vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity. Na škole pak vyučoval oblast kapitálových trhů. Od roku 2001 působil v německé finančně poradenské firmě OVB. Odešel z ní v roce 2007, kdy začala svou činnost společnost Partners Financial Services, kde je předsedou představenstva a generálním ředitelem.

Do finanční skupiny Partners dnes patří vedle finančního poradenství také Partners investiční společnost, nemovitostní fond Trigea, pojišťovna Simplea, nově penzijní společnost Rentea, média a další. Ve finanční skupině patří mezi jeho kompetence vedení obchodní a pobočkové sítě, vzdělávání a strategický rozvoj společnosti.

Prostřednictvím své společnosti Brno Investment Group drží Petr Borkovec podíly i v dalších firmách, je mimo jiné největším akcionářem ve Sklizeno Foods a také minoritním podílníkem ve firmě provozující Rohlík.cz.

Je ženatý, má dvě děti, ve volném čase rád hraje počítačové hry a tenis, případně sleduje anglickou fotbalovou Premier League.

Z hlediska produktové nabídky se bude nová banka zaměřovat zejména na platební styk a správu financí a investic. „Úvěrování a hypotéky také, ale ne masově. Budeme mířit na ty, kterým nechtějí ostatní půjčovat. Když půjde o našeho klienta, kterého známe, umíme si udělat skóring lépe.

Partners v březnu nebo dubnu spustí také vlastní penzijní společnost Rentea, záleží na termínu udělení finální licence.

„Odlišit se od ostatních penzijních společností chceme tím, že spolupracujeme s renomovanou firmou BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. Hlavní cíl je dostat lidi z transformovaných fondů („staré“ penzijko, pozn. red.). Další benefity prozradíme později,“ popsal Borkovec.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované