Hlavní obsah

Třetí český evakuační speciál z Kábulu přistál. Přivezl 62 lidí

Foto: Armáda ČR

Český speciál z Kábulu.

Reklama

18. 8. 14:06
aktualizováno • 18. 8. 22:16

Na letišti v Kbelích přistál třetí evakuační let české armády. Na palubě má 62 evakuovaných Afghánců. Předchozí dva speciály dopravily do Česka 133 lidí.

Článek

Mezi 62 osobami jsou i afghánští tlumočníci s dětmi, držitelé trvalého pobytu v České republice nebo čtyři Afghánci, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Uvedli to ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO).

„Třetí letadlo je doma! Po přistání v Kábulu jsme ve velmi nepřehledné situaci dohledali další šedesátku lidí a v pořádku je dostali přes ozbrojené talibánské checkpointy do bezpečí našeho speciálu. Svoje partnery v nouzi nenecháváme,“ uvedla Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

Podle mluvčí Ministerstva zahraničí Evy Davidové byli na palubě kromě evakuovaných Afghánců i příslušníci českých speciálních sil. „Na kábulském letišti zůstalo stále několik afghánských rodin nebo osob s vazbami na Českou republiku,“ řekla odpoledne Miroslava Pašková ze spolku Vlčí máky. Další se podle ní snaží na letiště dostat. Spolek vyzval vládu, aby se uskutečnil další evakuační let.

Třetí letoun odstartoval z Prahy dnes v 01:14. Do Kábulu dorazil dopoledne. České úřady z bezpečnostních důvodů žádné podrobnosti nesdělily a situaci nekomentovaly. Kulhánek krátce před 14:00 na twitteru napsal, že se letadlo vydalo na cestu zpět do Prahy.

„Třetí evakuační speciál odletěl právě z Kábulu, na palubě jsou například afghánští tlumočníci s dětmi a také držitelé trvalého pobytu v ČR,“ uvedl krátce před 14:00 Kulhánek. Dodal, že dnes dopoledne evakuaci koordinoval krizový štáb Ministerstva zahraničí a česká armáda. „Moc díky všem za obrovské nasazení a že se to podařilo!“ dodal.

„Třetí evakuační let je na cestě do Prahy! Na palubě je 62 pasažérů, včetně čtyř Afghánců, o jejichž přepravu nás požádali kolegové ze Slovenska. Skvělá práce!“ doplnil svého vládního kolegu Metnar.

Odlet potvrdila i armáda. „Další úspěšný start z Kábulu díky profesionální práci našich lidí. Míříme zase zpátky. Vezeme 62 pasažérů a posádku. Jdeme často na hranici možností. Bezpečně a rychle jsme evakuovali českou ambasádu a její vojenskou ochranu, některé spolupracovníky, tlumočníky a jejich rodiny,“ uvedla.

Davidová řekla, že na palubě bylo 58 afghánských spolupracovníků Ministerstva zahraničí a obrany včetně jejich rodin a dětí. Ve skupině byli i Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Další čtyři Afghánci mají trvalý pobyt na Slovensku, které o jejich přepravu požádalo. Po návratu letadla do Česka budou pokračovat na Slovensko. Letadlo do Česka přepravilo také příslušníky českých speciálních sil.

Podle Paškové se z pěti rodin tlumočníků, které v úterý zůstaly bez pomoci, do třetího evakuačního letu dostala jedna. „Podle naší dosavadní zkušenosti je seznam osob průběžně doplňován, jak se daří ověřovat, že evakuované osoby nepředstavují bezpečnostní hrozbu,“ uvedl spolek na svém Facebooku. „Mrzí nás, když někteří čelní představitelé vytvářejí mediální zkratku ‚není na seznamu = není bezpečný‘,“ uvedla Pašková.

Některé rodiny tak dál v Kábulu čekají před bránou letiště, několika rodinám nebo lidem s vazbami na Českou republiku se podařilo na letiště dostat a starají se o ně spojenci. „Proto apelujeme, aby se co nejdříve uskutečnil další evakuační let,“ dodal spolek, který zároveň poděkoval české armádě za obětavost.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes serveru Blesk.cz sdělil, že zástupci Česka v úterý při snaze dostat na palubu druhého speciálu v Afghánistánu určené lidi vyjednávali i s Tálibánem. „Na palubu jsme dostali maximální počet našich lidí, ještě tam zbyla dvě místa, tak jsme vzali Poláky,“ uvedl. Dodal, že všichni Češi již byli z Kábulu evakuováni.

Druhý evakuační stroj české armády přistál v Praze-Kbelích v úterý večer. Na jeho palubě bylo 87 pasažérů. Byli mezi nimi Češi, včetně velvyslance Jiřího Balouna, Afghánci i dva Poláci. Už v pondělí přistál v Česku první letoun, který přivezl 46 lidí.

Mluvčí Ministerstva zahraničí Eva Davidová ještě před odletem stroje z Kábulu řekla, že z Afghánistánu je potřeba ještě přepravit několik tlumočníků s rodinami a dětmi. Na místě byli i čeští vojáci, kteří koordinovali evakuaci. Další skupinou, které by se pomoc měla týkat, jsou Afghánci, kteří mají dlouhodobé vazby na Českou republiku, mají zde trvalý pobyt a rodiny a v Afghánistánu uvázli. Do prvních letů se nedostali, protože ty byly určeny pro nejohroženější skupiny.

Vyslání třetího stroje ocenil předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer. „S ohledem na velikost naší země, na zmatky, které tu panovaly kolem plánování, i na mimořádně obtížnou situaci v samotném Kábulu, je třetí cesta v tak rekordně krátkém čase obdivuhodný výkon,“ konstatoval.

Česká republika, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, se z Kábulu snaží evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky. Svou snahu zrychlily poté, co se radikální islamistické hnutí Tálibán zmocnilo i Kábulu.

Seznam Zprávy dnes uvedly, že na palubě druhého evakuačního letu byl i tlumočník, kterého v pondělí zadržel Tálibán. Po intervenci sousedů a otce ho zbitého propustil. Informaci serveru sdělil Lumír Němec, který v Afghánistánu v minulosti působil se speciální jednotkou Vojenské policie SOG.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v úterý večer označil podmínky v Kábulu za extrémně vyhrocené. Kvůli přítomnosti Tálibánu na letišti bylo opravdu nadmíru komplikované dostat všechny vytipované na letiště a také na palubu letadla," uvedl Kulhánek po příletu druhého evakuačního speciálu do Prahy.

Evakuované Afghánce čeká v Česku deset dnů karantény. „Během té doby budeme řešit jejich povolení k pobytu,“ uvedl v úterý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Následovat budou individuální rozhovory s evakuovanými o jejich budoucnosti. „Sami si musí říct, co chtějí,“ řekl Hamáček.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je možné, že zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě. Afghánci podle premiéra získají víza a během karantény budou také očkováni. Všichni budou po první dny ubytováni na jednom místě, kde, nechtěl stejně jako Hamáček upřesnit.

O dalším postupu při evakuaci bude dnes jednat krizový štáb českého Ministerstva zahraničí. Zabývat by se měl i osudem evakuovaných Afghánců.

Čeští vojáci v Afghánistánu působili od roku 2002, od té doby se jich v zemi vystřídalo 11.500, někteří z nich opakovaně. Podle údajů Ministerstva obrany výdaje na afghánské mise v letech 2002 až 2020 činily asi 20 miliard korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované