Hlavní obsah

Z vězení do čela státu? Z malajsijského politika odsouzeného za sodomii má být premiér

Bývalý malajsijský opoziční vůdce Anwar Ibrahim byl propuštěn z vězení. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

16. 5. 2018 13:09

Bývalý malajsijský opoziční vůdce Anwar Ibrahim byl omilostněn králem a propuštěn z vězení. Muži odsouzenému za homosexualitu v případu, jenž byl organizacemi pro lidská práva kritizován jako politicky motivovaný, se tím otevírá cesta do premiérského křesla.

Článek

Sedmdesátiletý reformátor si odpykával svůj pětiletý trest vyměřený v roce 2015, avšak nečekaný úspěch jeho volební koalice s nově zvoleným premiérem Mahathirem Mohamadem mu otevřel cestu k rychlejšímu propuštění. Oba politici se po letech spojili v boji proti dlouhodobě vládnoucí koalici Národní fronty, kterou se jim ve volbách podařilo porazit. Dvaadevadesátiletý Mahathir Mohamad přislíbil, že Anwaru Ibrahimovi po roce či dvou předá premiérskou funkci.

Anwar Ibrahim byl pravou rukou Mahathira Mohamada, když tento politik působil ještě jako člen Národní fronty poprvé ve funkci předsedy vlády v letech 1981-2003. Později ale Ibrahim přešel do opozice a ještě za vlády Mohamada byl odsouzen a uvězněn v kontroverzním procesu, v němž byl obviněn z homosexuality a korupce. V roce 2015 byl Anwar Ibrahim odsouzen za homosexuální praktiky znovu.

V roce 2016 přiměl korupční skandál Mahathira Mohamada, aby opustil řady Národní fronty a přidal se na stranu opozice. V lednu se stal překvapivě kandidátem opoziční aliance pro květnové volby. V nich získala aliance čtyř opozičních stran ve 222členném parlamentu většinu 113 křesel, koalice dosavadního premiéra Najiba Razaka pak 79 křesel.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované