Hlavní obsah

Za benzin si řidiči zase něco připlatí, těšit se ale mohou na pokles cen

Aktuální ceny paliv v ČR i krajích a jejich vývoj od ledna loňského roku. (Video: Jan Marek, CCS)

 

Reklama

16. 1. 2020 11:15

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, cena benzinu Natural 95 stoupla od minulé středy o tři haléře na 32,38 koruny, nafty o šest haléřů na 32,09 koruny za litr. Podle analytiků se růst nyní zastaví a ceny velmi pravděpodobně klesnou. Důvodem je posilující koruna a zlevňující ropa.

Článek

Nejdražší benzin tankují řidiči v Praze a na Vysočině, litr Naturalu 95 vyjde v obou regionech v průměru na 32,91 koruny. Nejdražší nafta se prodává na Vysočině, a to za 32,73 koruny za litr, v hlavním městě je o 15 haléřů levnější. Naopak nejlevnější benzin je v Karlovarském kraji, litr Naturalu 95 tam vyjde v průměru na 31,89 koruny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, kde řidiči natankují za průměrných 31,61 koruny.

„V příštím týdnu lze očekávat pokles cen pohonných hmot, v rozsahu do deseti haléřů na litr. Důvodem je zlevňování ropy na světovém trhu, k němuž dochází po uklidnění situace na Blízkém východě,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Cena ropy Brent podle něj v uplynulém týdnu klesla až o sedm dolarů za barel – z více než 70 dolarů za barel na necelých 64 dolarů.

„Ropa je tak nyní nejlevnější za poslední více než měsíc. Toto zlevnění prodejci pohonných hmot v ČR do svých cen ještě teprve zahrnou. Navíc započítají efekt posilující koruny. Ta je teď vůči dolaru nejsilnější za poslední více než půlrok, když se prodává kolem úrovně 22,50 koruny za dolar,“ dodal analytik.

V nejbližším období by ceny pohonných hmot v Česku měly klesat také podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky. „V blízkosti aktuálních hodnot by měla ropa setrvat celé první čtvrtletí, poté očekáváme další pokles směrem k 60 dolarům za barel,“ řekl dnes ČTK. Analytik Finlordu Boris Tomčiak upozornil, že velkoobchodní ceny už klesají také podle petrochemické společnosti Unipetrol.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované