Hlavní obsah

Alex nesnáší krev, nemohl jsem dělat rodinnou zabijačku, hájí se Mynář

Kancléř Vratislav Mynář.

Reklama

24. 4. 2020 12:37
aktualizováno • 24. 4. 2020 14:38

Zabijačku, která se před týdnem uskutečnila u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, vyhodnotili policisté jako přestupek.

Článek

Spočívá podle nich v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu osob. O přestupku policie informovala Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně, která je kompetentní rozhodnout o případné sankci, řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Kancléř Mynář se podivil nad tím, jestli má policie tak málo práce, aby řešila porážení prasete. Nechápe prý, jaké nařízení měl porušit.

„Zákaz shromažďování? Musím se omluvit, že jsem zabijačku neprovedl v kruhu nejbližších. Mám osmiměsíčního syna, který mi měl trochu pomoct s 250kilogramových prasetem. Nebo můj pětiletý syn. A moje manželka, která nesnáší krev. Takže to je pak strašné pochybení,“ řekl kancléř Seznam Zprávám.

Dodal, že počká, co k případu řekne hygiena. Podle Mynáře ale situace jinak vyřešit nešla, prase by jinak pošlo. Je podle něj nesmysl, aby zabijačku zvládli dva nebo tři muži.

Podle Venduly Ševčíkové z krajské hygienické stanice hygienici tento týden skutečně od policie přijali oznámení o prošetření přestupku spočívajícího v porušení zákazu volného pohybu osob. „Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně posoudí skutková zjištění a okolnosti případu,“ uvedla bez bližších podrobností Ševčíková.

Mynář: Je to udání mého exšvagra

O zabijačce pořádané během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané, informoval o víkendu server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí.

„Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra Libora Zemana, který udal svého tchána, jednoho z účastníků. Je to naprosto absurdní, trapné a ukazuje se, na jak laciné vějičky média i v době řešení pandemie naskakují,“ uvedl Mynář v pondělním prohlášení k zabijačce.

Podle Libora Zemana však lidé v demokracii dohlížejí na volené politiky i na nevolené úředníky a platí v ní rovnost.

„Spor se svým bývalým švagrem neberu osobně, ale principiálně. Chybuji já i pan kancléř. Nebylo by však vhodnější namísto dehonestace typu ‚udavač‘ poučení, že lidé jsou velmi citliví i jen na zdání ‚papalášských‘ manýrů a zdání nerovnosti, zvláště pak v této náročné době?“ uvedl ve vyjádření Zeman.

Prezidentův kancléř Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Už dříve se Mynář hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště. „Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník,“ uvedl Mynář. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené