Hlavní obsah

Záchranka nakoupila 70 tabletů, doktoři ale dál píšou tužkou

Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Středočeští záchranáři mají od roku 2015 nakoupené tablety. Nikdo je nevyndal ze skladu.

Reklama

4. 12. 2020 15:55

Středočeští záchranáři nakoupili v roce 2015 přístroje z evropských dotací. Tablety a tiskárny ale nikdy neopustily sklad. A dnes už jsou k ničemu.

Článek

Tohle je dlouhé roky běžná část služby záchranářů kolem Prahy: vyjedou ke zraněnému člověku, ošetří ho a cestou sanitkou do nemocnice dojde na papír a tužku – vypsat, co pacientovi bylo, kde bydlí a kam ho vezou.

A pak znovu na stanovišti všechno přeťukat do počítače.

Přitom středočeská záchranka, jak se nyní ukazuje, má už pět let nakoupených sedmdesát tabletů. Měly sloužit právě k tomu, aby posádky sanitek mohly rychle zadávat informace do systémů přímo během výjezdu.

Jenže tyhle tablety společně s mobilními tiskárnami, pořízené z evropských dotací, leží od roku 2015 ve skladu na ústředí záchranky v Kladně. A nikdo pořádně neví, proč se nezačaly používat.

„Budu chtít hloubkovou kontrolu, která by tenhle šlendrián vysvětlila,“ řekl Petr Tomáš (za Piráty), předseda zdravotnického výboru středočeského zastupitelstva, který problém s tablety objevil. Sám totiž do letošního února pracoval jako záchranář a bylo mu divné, že ve všech krajích v zemi kolegové běžně používají v sanitkách na administrativu počítače.

Jen ve středních Čechách vládla odjakživa propiska.

Tablety a tiskárny objednala záchranka v roce 2015 v rámci zakázky na nákup několika desítek sanitních vozů. Šlo o zakázku za 75 milionů, 64 milionů pokryla evropská dotace. Takže hlavní část investice sice tvořila drahé sanitky, ale tablety a tiskárny měly být povinnou součástí zakázky.

Kontrola nic neodhalila

Oficiální dokumenty k dotaci výslovně říkají, že smyslem podpory je usnadnit práci záchranářům novými vozy vybavenými moderní technologií. A to i tak, aby například informace, které sepíší rovnou v sanitce, se hned objevily v nemocnici, do níž pacienta vezou.

„Účelem realizace projektu bylo zvýšení kvality poskytování veřejných služeb – poskytování přednemocniční neodkladné péče s využitím mobilních prostředků (tablety a tiskárny pro posádky, systémy podpory práce výjezdové skupiny, CarPC, radiostanice), sdílením dat mezi subjekty (služby eHealth), vybavením moderními vozidly a zdravotnickými přístroji umožňujícími provozování moderních technologií,“ píše se ve shrnutí na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj, které o dotaci rozhodovalo.

V podmínkách dotace jasně stojí, že součástí nákupu sanitek musí být i IT vybavení.

Sanitky záchranka nakupovala v době, kdy byl ředitelem lékař Martin Houdek. Dnes stále působí jako jeden z manažerů záchranné služby. Proč pořízené tablety a tiskárny značky Hewlett-Packard záchranka nechala pět let ve skladu, nedokázal vysvětlit.

„To už je na mě moc dlouhá doba,“ řekl Houdek.

Bývalý ředitel si pouze vybavil, že každý rok přišla z ministerstva kontrola, jestli dotace slouží účelu. To je běžná věc: v podmínkách bývá stanovena takzvaná „udržitelnost“ na pět let.

„Ti kontroloři byli vždycky poměrně striktní, ale nikdy nám nic nevytkli. Ale já vážně nevím: jsem doktor, ne odborník na IT,“ dodal Houdek.

Foto: Archiv Seznam Zpráv

Tablety, které měly už pět let sloužit záchranářům. Ale zůstaly ve skladu.

Houdek je mimochodem nepravomocně odsouzený společně s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Podle rozsudku se v roce 2012 podílel na jiném, údajně uplaceném nákupu sanitek. Houdek se před soudem bránil, že sice došlo k předání víc než tří milionů Rathovým spolupracovníkům, manželům Kottovým.

Ale že to rozhodně nebyl úplatek, nýbrž půjčka na nový dům.

Možná skončí ve školách

Šéf zdravotnického výboru zastupitelstva Petr Tomáš říká, že v týdnu na záchrance zjišťoval, jak to tedy s tablety a tiskárnami bylo. Dozvěděl se od IT pracovníků, že zřejmě vznikl nějaký technický problém. Možná že si počítače „nerozuměly“ s ostatními systémy a nikdo to nedokázal vyřešit.

Každopádně není jasné, proč tuhle potíž nikdo neřešil.

Dnes už jsou tablety a tiskárny zastaralé a pro záchranku nepoužitelné. Předseda zdravotnického výboru alespoň prověří, jestli by je mohly dostat školy pro online výuku. „Aby aspoň nějak posloužily,“ řekl Tomáš.

Je to v krátké době už druhá kauza nákupů souvisejících se středočeskou záchrankou. V září Seznam Zprávy psaly o zakázce na nákup „kyslíků ve spreji“ – speciálních sad pro resuscitaci, které ale podle odborníků ve skutečnosti nemohou nikomu pomoci.

Sady dostalo přes 150 středočeských krajských organizací, například škol. Za zakázku byl zodpovědný dnes už bývalý radní Zdeněk Seidl (dříve ČSSD, nyní Trikolóra), který ale tvrdil, že odborné doporučení koupit kyslík dostal právě od záchranářů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované