Hlavní obsah

„Být vhodná k manželství není kompliment,“ bouří se Číňanky na internetu

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

12. 9. 5:30

Hashtag „Vhodné pro manželku“ je nový virální trend na čínských sociálních sítích. Radí, jak vypadat lépe pro partnera. Velice rychle vzbudil vlnu kontroverze. Mnoho žen se ohradilo, že nabádá k genderovým stereotypům.

Článek

V Číně se na sociálních sítích rozhořela debata o trendu oblékání a chování žen, jež je takzvaně vhodné pro manželství a vdané ženy. Podle odpůrců ale takové smýšlení odrazuje od nezávislosti.

Čína, stejně jako většina východní Asie, bojuje s demografickou krizí. Čím dál více mladých lidí se odklání od vidiny manželství a dětí. V loňském roce Čína oficiálně zaznamenala první pokles počtu obyvatel za více než 60 let.

Vláda z Pekingu vyzývá občany, aby nehleděli na rostoucí náklady na bydlení a výchovu dětí, a rodiny zakládali. Právě v této době se některé regionální influencerky zaměřily na kontroverzní obsah svých sociálních sítí - mnohdy radí jiným ženám, jak se stát atraktivnější pro potenciální manžele.

Pastelové líčení a střídmé oblečení - to jsou charakteristické znaky virálních trendů „dobrých pro manželství“. Vychází z dramatu Brilliant Girls z roku 2021, které se soustředí na ženu, jež se chce co nejrychleji vdát, píše deník The Times of India.

Jedna z hvězd seriálu, Yi Songová, sama propagovala příspěvky na svých sociálních sítích. V nich navrhovaly vhodný styling „pro vdané ženy“. Vzbudila velkou vlnu kontroverze a kromě pozitivní zpětné vazby také kritiku.

Na čínské mikroblogovací platformě Weibo mnohé ženy napadly tento trend pod hashtagem „Být vhodná k manželství není kompliment, je to urážlivé“. Velice rychle přilákal desítky milionů uživatelů, jak uvádí agentura Reuters.

„Zoufale se snažím o styl ‚těžko se vdávat‘. Miluju cvičení, nakupování a jsem super feministka, která se ráda hádá,“ reagovala na čínský trend jedna žena. Další z reakcí na příspěvek s více než 260 tisíci lajky a komentáři zněla: „Jsou tu některé foodblogerky a každý den se pod jejich příspěvky objevují komentáře typu: ‚Takovou ženu bych si opravdu chtěl vzít‘. Dobře, chápeme to, chcete služku zadarmo.“

Mladé ženy v Číně se stále častěji staví proti tradičním genderovým rolím, ve kterých je společnost vnímá pouze jako ženy v domácnosti. Nicméně bojují stejně tak proti obecnému sexismu a obtěžování. Čínské #MeToo v zemi doposud probíhá, a to navzdory společenským a právním překážkám v jednotlivých případech, i vládním zásahům proti feministickým skupinám.

Podle některých žen se trend „vhodných manželek“ snaží ukázat, že jedinou jejich odpovědností v životě je být atraktivní pro partnera a vdát se. Podle mnohých tím snižují ženskou hodnotu a podporují narativ, že žena je majetek muže, píše deník The Guardian.

„Až budou muži považovat hashtag ‚vhodný za zetě‘ za kompliment, pak se můžeme bavit,“ podotkla jedna z žen na sociálních sítích.

Jiná se vyjádřila: „Zdá se, že v očích některých mužů existují jen dva typy žen: Jedna je vhodná pro zábavu a druhá je vhodná pro roli manželky.“

Reklama

Doporučované