Hlavní obsah

Češka zadržená v Pákistánu se domů nedostane, nejspíš ji čeká další soud

Foto: Profimedia.cz

Tereza Hlůšková po soudním jednání v Pákistánu.

Reklama

6. 12. 2021 14:00

Češku Terezu Hlůškovou zadrželi v pákistánském Láhauru téměř před čtyřmi lety s devíti kilogramy heroinu. Odvolací soud ji nedávno osvobodil, přesto se pořád nemůže vrátit do Česka.

Článek

Tereza Hlůšková čeká v Pákistánu na vydání svého pasu, ale jak zjistil server iDnes, pákistánští celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti propuštění dívky z vězení, a Češku tak bude čekat další soud. Dokud nepadne verdikt, musí žena zůstat v Pákistánu. Hrozí při tom i zrušení osvobozujícího rozsudku, a Hlůšková by se tak musela vrátit do vězení.

Celníci chtějí podle webu předložit soudu nové důkazy, a to zejména o tom, jak bylo nakládáno s drogami, které byly nalezeny v kufru na letišti, kam putovaly, kdo s nimi manipuloval, kdo zkoumal jejich obsah v laboratořích i o tom, jak k odhalení kufru došlo.

V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy.

Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a byla zproštěna obžaloby. Propuštěna byla 20. listopadu. K osvobození přispělo i to, že Hlůškovou obhajoval mezinárodně uznávaný advokát Saif ul Malúk, který našel procedurální nedostatky v obžalobě.

Podle informací iDNES.cz pobývá Hlůšková v hotelu v Islámábádu, přístup k ní nemá nikdo kromě zaměstnanců českého velvyslanectví.

„Platí, že náš zastupitelský úřad v Islámábádu je v kontaktu s českou občankou a usiluje o výjezdní povolení – tak, aby se mohla co nejdříve vrátit domů do České republiky. Další podrobnosti nemůžeme sdělovat na základě přání rodiny směřující k ochraně osobních údajů a také její bezpečnosti,“ sdělila dnes ČTK mluvčí Ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované