Článek
Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence. V sobotu to řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil druhý vatikánský koncil, jenž zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
V projevu ke kardinálům nový papež vysvětlil, proč si zvolil jméno Lev XIV. Chtěl se tak přihlásit k papežovi Lvovi XIII. a k jeho encyklice Rerum Novarum, která byla první významnou reakcí katolické církve na průmyslovou revoluci v Evropě.
Katolická sociální doktrína nyní podle papeže musí „odpovědět na další průmyslovou revoluci a na rozvoj umělé inteligence, které představují nové výzvy v ochraně lidské důstojnosti, spravedlnosti a práce“.
V encyklice Rerum Novarum z roku 1891 papež Lev XIII. odmítal kapitalismus bez omezení a tehdejší špatné životní podmínky dělníků. Současně se tím církev vymezovala vůči socialistickým silám, jejichž podpora rostla prakticky všude v Evropě. Tyto síly požadovaly, jak ukazuje Manifest komunistické strany z roku 1848, například rozsáhlé vyvlastnění výrobních prostředků a zánik třídy jejich vlastníků.
V projevu se Lev XIV. také přihlásil k „cennému dědictví“ papeže Františka i k druhému vatikánskému koncilu. Ohledně svého předchůdce zmínil jeho „odvážný a důvěřivý dialog se soudobým světem“, oddanost službě, „střízlivou podstatu života“ a také „klidnou důvěru“ krátce před smrtí.
„Chtěl bych, abychom dnes obnovili naše plné zapojení do této cesty, kterou jde univerzální církev už mnoho desetiletí směrem určeným druhým vatikánským koncilem,“ uvedl papež. Právě o naplnění koncilu, který si stanovil za cíle reformovat církev, se často vedou spory mezi konzervativním a progresivním křídlem katolíků.
Papeže kardinálové zvolili ve čtvrtek. Stal se jím americký kardinál Robert Prevost. Je prvním Američanem v čele katolické církve.