Hlavní obsah

Diplomatická přestřelka mezi USA a Německem kvůli AfD. Vance sáhl k silným slovům

Foto: Consolidated News Photos, Shutterstock.com

Podle amerického viceprezidenta se označení AfD za extremistickou stranu dá přirovnat k obnovení Berlínské zdi. Ilustrační foto.

Představitelé americké administrativy zkritizovali rozhodnutí německé kontrarozvědky zařadit AfD (Alternativu pro Německo) mezi extremistické strany. Německé úřady se proti kritice ohradily: „Toto je demokracie,“ stojí v odpovědi.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký viceprezident J. D. Vance přirovnal označení Alternativy pro Německo (AfD) za pravicově extremistickou stranu k obnovení Berlínské zdi. Navázal tak na dřívější vyjádření šéfa americké diplomacie Marka Rubia, podle kterého sledování opozice tajnou službou představuje „tyranii v přestrojení“ a „Německo by mělo změnit směr“, kterým se ubírá. Na vyjádření předních představitelů americké administrativy reagovalo i německé ministerstvo zahraničí, které postup kontrarozvědky bránilo.

„AfD je nejpopulárnější stranou v Německu a zdaleka nejreprezentativnější stranou východního Německa. Nyní se ji byrokraté snaží zničit. Západ společně strhl Berlínskou zeď. A ta byla znovu postavena – nepostavili ji Sověti ani Rusové, ale německý establishment,“ napsal Vance na sociální síti X.

„Německo právě dalo své špionážní agentuře nové pravomoci sledovat opozici. To není demokracie – to je tyranie v přestrojení. Skutečně extremistická není populární AfD, která v nedávných volbách skončila druhá, ale spíše smrtící imigrační politika establishmentu v podobě otevřených hranic, proti které se AfD staví. Německo by mělo změnit směr,“ napsal Marco Rubio na X.

Na výtky amerického šéfa diplomacie reagovalo na síti X přímo německé ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že se země pouze učí z vlastní historie. „Toto je demokracie. Rozhodnutí je výsledkem důkladného a nezávislého vyšetřování na ochranu naší ústavy a právního státu. Konečné slovo budou mít nezávislé soudy. Z naší historie jsme se poučili, že pravicový extremismus je třeba zastavit,“ napsaly německé úřady.

Německá civilní kontrarozvědka prohlásila AfD za stranu prokazatelně pravicově extremistickou, dosud ji vedla jen jako podezřelou. Vedení AfD rozhodnutí kontrarozvědky označilo za politicky motivované. Končící kancléř Olaf Scholz varoval před unáhlenou snahou zakázat AfD. Šéf Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Lars Klingbeil řekl bulvárnímu deníku Bild, že AfD je útokem na Německo a nová německá vláda zváží její zákaz.

Strana skončila v únorových předčasných volbách v Německu druhá za vítěznou konzervativní unií CDU/CSU. Vance před volbami otevřeně podpořil AfD, stejně jako miliardář a blízký spolupracovník šéfa Bílého domu Elon Musk.

Doporučované