Článek
Zrovna vysazoval své děti u prestižní soukromé školy na bohatém předměstí Madridu, když na něj zamířili útočníci a několikrát vystřelili.
Ve středu byl ve Španělsku zavražděn bývalý ukrajinský politik Andrij Portnov, který působil jako poradce někdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče svrženého při revoluci v roce 2014.
Poradcova osobnost dodnes na Ukrajině budí silné emoce. „Je nám jedno, jestli byl užitečný idiot, nebo placený agent. Nepochybně jednal v zájmu Ruska,“ řekl deníku The Kyiv Independent poslanec ukrajinské liberální strany Hlas Jaroslav Jurchyšyn.
Kdo má vraždu bývalého ukrajinské politika na svědomí, se zatím neví. Podle španělského listu El País policie pracuje se scénářem, že vražda mohla souviset s organizovaným zločinem a „vyřizováním účtů“ i takovým, že byla politicky motivovaná.
Ukrajinská média upozorňují, že seznam potenciálních pachatelů může být velice dlouhý, jelikož dvaapadesátiletý Portnov se opakovaně pouštěl do bitev s politiky, podnikateli i novináři, a tak si nashromáždil řadu nepřátel.
Více o útoku zde:
„Tvář Antimajdanu“
Než zahájil politickou kariéru, působil Portnov, který pochází z Luhanské oblasti, jako právník. V roce 2006 byl zvolen poslancem ukrajinského parlamentu, kde zastupoval blok vedený tehdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou.
Když politička v prezidentských volbách prohrála souboj s Janukovyčem, Portnov se přidal na jeho stranu a stal se zástupcem šéfa jeho kanceláře a osobou odpovědnou za reformu soudnictví.
V době, kdy měl na starosti tuto oblast, byla Tymošenková, coby hlavní politická oponentka Janukovyče, uvězněna v rámci politicky motivovaného procesu. Portnov byl později kritizován za to, že během svého působení vytvořil překážky pro spravedlivé soudní procesy a bránil vyšetřování korupce.
„Byl strůjcem Janukovyčova zkorumpovaného systému a osobně ovlivňoval jmenování soudců,“ řekl listu The Kyiv Independent Mychajlo Žernakov, šéf organizace Dejure, která se zabývá kontrolou soudnictví. Podle Jurchyšyna současné problémy ukrajinského soudnictví do velké míry pramení z tehdejšího Portnovova počínání.
Po boku Janukovyče stál Portnov i v letech 2013 a 2014, kdy Ukrajina zažívala sérii masových demonstrací, pro které se vžil název Euromajdan. Stal se tehdy součástí Janukovyčovy pracovní skupiny, jejímž úkolem bylo vyřešit politickou krizi v zemi, a podílel se na přípravě zákonů namířených proti účastníkům revoluce.
Co je Majdan?
Euromajdan nebo Majdan byla série protestů na Ukrajině na přelomu let 2013 a 2014. Ukrajinci tehdy vyšli do ulic na protest proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií a raději se ekonomicky sbližovat s Ruskem.
Proti původně poklidným protestům vláda zakročila násilím, zemřely desítky lidí. Protestující nakonec v ulicích stavěli barikády a obsazovali vládní budovy v Kyjevě i v dalších ukrajinských městech.
V únoru 2014 nakonec Janukovyč a další politici uprchli z Ukrajiny. V reakci na protesty Rusko protiprávně anektovalo Krym a s jeho podporou začala válka na východní Ukrajině, v Doněcké a Luhanské oblasti.
Po tom, co byl prezident svržen, Portnov z Ukrajiny uprchl. Předtím, než se usadil v Rakousku, žil krátce v Rusku. Listu Ukrajinská pravda později řekl, že přidat se do pracovní skupiny byla „velká chyba“ s tím, že mu „připadla role tváře Antimajdanu“.
Ukrajinské úřady proti němu zahájily po jeho odchodu ze země několik trestních řízení. Vinily ho ze zneužití pravomoci, zpronevěry i vlastizrady, jelikož se měl údajně podílet na nezákonné anexi Krymu. Evropská unie na Portnova uvalila sankce, záhy je ale zrušila, protože soud v roce 2015 rozhodl v jeho prospěch.
Velký návrat
Do rodné země se vrátil v roce 2019, krátce po tom, co Ukrajinci zvolili prezidentem politického nováčka Volodymyra Zelenského. Na svém telegramovém účtu tehdy napsal, že je nyní čas, aby se všichni, kteří Ukrajinu opustili, vrátili zpátky, připomíná server Meduza.
Jeho vliv na ukrajinský politický systém opět zesílil. Podle ukrajinských médií si Portnov získal pověst někoho, kdo je blízký Zelenského týmu, jelikož se přátelil s šéfem jeho štábu Andrijem Bohdanem a měl vazby na osoby zapojené do jeho kampaně.
V této době také Portnov podnikl několik trestních výpadů proti hlavnímu politickému rivalovi Zelenského exprezidentu Petru Porošenkovi.
Zelenskyj se nicméně od Portnova veřejně distancoval a odmítal, že by měl vliv na jeho vládnutí. „Pana Portnova neznám,“ řekl novinářům v roce 2019.
V roce 2021 na Portnova byly opět uvaleny sankce, tentokrát ze strany amerického ministerstva financí, které jej obvinilo z korupce a manipulování soudnictví. Tvrdilo, že si „prostřednictvím úplatků vypěstoval rozsáhlé vazby na ukrajinský soudní a donucovací aparát“.
Po tom, co Rusko v roce 2022 odstartovalo invazi na Ukrajinu, Portnov ze země opět prchl, a to navzdory zákazu opouštět zemi, který se vztahuje na muže v odvodovém věku.
Kam jeho cesty vedly, zůstává otázkou. Do Madridu, kde později zemřel, se podle informací Rádia Svobodná Evropa přesunul nejpozději v dubnu loňského roku. Investigativní projekt Schemes dříve také potvrdil, že Portnovova rodina vlastní luxusní nemovitosti v Moskvě společně s přáteli ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Během svého pobytu v zahraničí se snažil Portnov očistit svou pošramocenou pověst. Opakovaně žaloval média, která jej kritizovala a označovala jej za proruského. Podle deníku The Kyiv Independent údajně využíval svého vlivu na ukrajinské soudnictví, který si udržel i v době své nepřítomnosti, aby s případy uspěl. Podle poslance Jurchyšyna byly jeho kroky součástí systematického boje proti nezávislým médiím.