Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
/ Od naší zvláštní zpravodajky v Římě /
Výkřiky radosti, nevěřícné pohledy i rychlé předávání zpráv. Svatopetrské náměstí propuklo v euforii. Francouzský kardinál právě z balkonu baziliky svatého Petra oznámil, že novým papežem bude Robert Prevost ze Spojených států. Pozornost davu věřících se okamžitě obrací k několika přítomným a překvapeným Američanům.
Jedním z nich je William Jordan, jednadvacetiletý student z Washingtonu D.C., jenž si s sebou na náměstí přinesl americkou vlajku.
„Mám obrovské štěstí, že tu mohu být. Jsem velmi hrdý, že máme amerického papeže. Doufám, že přinese mír a zahladí mosty, třeba i ty mezi Evropou a Spojenými státy,“ říká s dojetím.
Přiznává, že podobný výsledek vůbec nečekal. „Je to obrovské překvapení,“ dodává.
Z Ameriky pochází také Jason Martins, novinář televize Fox News. Ani on neskrývá silné emoce. „Jsem šokovaný. Jsem hrdý. Modlím se za muže, který může být tím nejlepším papežem na světě. Ne jen pro Spojené státy, ale opravdu pro celý svět,“ shrnuje své dojmy.
Nově zvolený papež se narodil v Chicagu, později ale studoval na univerzitě ve Philadelphii, odkud pochází i Martins. „Nemohu uvěřit tomu, že za svého života mám možnost vidět amerického papeže. V době, kdy by si to nikdo nemyslel,“ říká.
Americký novinář Jason Martins.
Podobně hovoří i Lucy z amerického Kansas City, která v Římě studuje marketing a komunikaci. „Jsem dost překvapená, hlavně kvůli aktuálnímu politickému klimatu v Americe,“ popisuje.
Na náměstí se mačkají i tisíce věřících ze všech koutů světa. „Je to pro nás obrovská radost. Ve svém projevu mluvil o míru. A co je na světě důležitějšího než mír?“ ptá se francouzská jeptiška Maria Manuele.
Jeptišky z Francie.
O několik kroků dál je další dvojice jeptišek. Pocházejí z Východního Timoru. Podobně jako mnozí další lidé, i ony s sebou hrdě nesou svou vlajku.
„Přišla jsem pozdě, čekala jsem to později. Ale pak jsem se dívala a zjistila, že papež byl zvolený,“ směje se sestra Nivia.
Podle původních odhadů měl kouř z komína Sixtinské kaple, který oznámil výsledek volby, vyjít okolo sedmé hodiny večer. Nakonec se tak ale stalo téměř o hodinu dříve.
O novém papeži toho prý zatím moc neví. „Chováme k papeži jednoduše lásku. Papež pro nás znamená přítomnost Ježíše na zemi. Když jsme se modlily, říkaly jsme, že ať už to bude kdokoliv, z jakékoliv země, aby jeho srdce objalo celý svět. Jako to dělal papež František,“ vysvětluje.
Sestry z Východního Timoru. I ony mají z volby obrovskou radost.
V davu postává i Kanaďan John Casim. „Jsem katolík a jsem jednoduše nadšený,“ říká s viditelným dojetím.
„Přál bych si vidět spíš progresivního papeže. Lepšího pro ženy, pro všechny. Chtěl bych, aby se aktivně ujal moci v církvi. To by bylo opravdu fajn,“ dodává.
Při rozhovoru přichází řeč i na americkou politiku. „Samozřejmě každého napadne toto spojení. Ale kdo ví. Svět je srandovní místo a nemůžeme předvídat vůbec nic,“ krčí rameny.
Zatímco den se chýlí ke konci, Řím se teprve probouzí k večerním oslavám. Lidé zaplňují náměstí, zpívají, modlí se a objímají. Město bude dnes žít dlouho do noci.
Papež Lev XIV.
- PROFIL NOVÉHO PAPEŽE: Latinský Yankee strávil roky mezi chudými v Peru
- NA KOHO NAVAZUJE: "Boží rotvajler" i "muž z lidu" jako nedávné vzory
- ZVOLENÍM TO NEKONČÍ: Nového papeže čeká důležitý rituál se staletou tradicí
- REPORTÁŽ Z VATIKÁNU: Američané v Římě zvolení krajana nečekali
- OBRAZEM Z VATIKÁNU: Bouřlivé přivítání na plném Svatopetrském náměstí
- ONLINE: Papež dostal gratulace z obou svých vlastí, ale i z Ruska a Ukrajiny